Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. darius - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  darius

  1) bir pers hukumdaridir. bugun tunceli dedigimiz eski adi dersim olan ilimizin isminin bu hukumdardan geldigi sanilmaktadir.

  bu darius'lardan uc tane vardir. birinci darius ikinci ucunu gibi gider...

  pers imparatoru kuros un (m.ö. 557-529) ki kendisi bu imparatorlugun kurucusudur- ölümünden sonra yerine geçen oglu kambüs bir sefer dönüsü öldügünde, tahta kimin sahip olacagi konusunda iki yil süren bir anlasmazlik çikar.

  sonunda dareh vstaspyan (1 darius yani dara 521-486) pers tahtina oturur.

  ayni oslanlida fetret doneminde oldugu gibi kargasaliktan firsat bulan perslerin hakimiyetindeki diger kavimler ardi ardina isyan bayragini acarlar.

  darius isyanci kavimlerin tamamini tekrar merkez yonetime baglar. bu basarilarini bati iran da behistun adli yerdeki kayalara üç dilden yazitlara kaydettirir. ermeni tarihine de isik tutan bu kitabelerde darius a en güçlü direnisin ermeniler den geldigine iliskin bilgiler var

  darius ünlü bir kral, basarili bir kumandan oldugu kadar da büyük bir yöneticiydi.sahip oldugu uçsuz bucaksiz imparatorlugu bugun eyalet dedigimiz ic islerinde bagimsiz satraplik lara böler. satrapliklar bir tür prensliklerdir o donemde.

  darius tümünü degil ancak ermenistanin zaptedebildigi bölümlerini 13. ve 28. satrapliklar olarak adlandirip onlarin ticaret yollarini saglamak için yollarini insa eder, bu yollara hanlar yaptirip güvenligini saglar.

  dariusun ermenistan’a karsi gönderdigi dadarses adli kumandan urmiye gölünün güneyinden ermenistana girer ancak vahakn yönetimindeki ermeniler savsi kazanirlar.

  ikinci kez sansini deneyen dadarses bir kez daha yenilince dariusun yazdirdigi behistun kaya kitabelerinde de kaydedildigi gibi, üçüncü savas iran sinirlari içinde gerçeklesir. bundan da anlasildigi gibi ermeniler pers ordusuna karsi saldiriya geçmis ve savasi iran’a tasimislardir. ancak darius bu kez vomises adli bir kumandani daha da büyük bir ordu ile korduk’un dogusundaki daglarin üzerinden ermenistana gönderir. vahakn bu dördüncü savasta cesaretinin kurbani olup yasamini kaybeder. buna ragmen darius ermenistan'a tam hakim olamaz.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük