Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ebulfeyz elcibey - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ebulfeyz elcibey

  1) veya ebufeyz elcibey de deniyor.

  azerbaycan'in ilk cumhurbaskanidir. turkiye ve azerbaycan'i birlestirmek icin caba harcamis ancak ulkedeki muhalifler ve turkiye'nin bu gorusu cok iplememesi nedeniyle bu caba guduk kalmistir.

  elcibey’in bagimsiz azerbaycan cumhuriyeti için ongordugu vizyon icinde turkiye icle yakinligin yanisira acikca ifade edilen bir turkculuk politikasi yeraliyordu.

  siyasi acidan bazi azinliklarin (özellikle lezgi ve talis ) turkculuge karsi cikmalari kafkasyayi denetimaltinda tutmakisteyen rusya'nin isine yaradi

  ermeni- azeri savasinda yenilginin neden oldugu ve elcibey'in mesruiyetinin sorgulandigi kargasa ortami, bunun yani sira "petrol sorununun" rusya’da yarattigi endiseler iktidarinin sonunu hazirladi ve rusya'nin "gizli eli" azerbaycan’a müdahale etti.

  elçibey’in 16 haziran 1993’deki hüseyinov darbesiyle baku’den ve cumhurbaskanligindan ayrilmasindan sonra parlamento baskanligina getirilen haydar aliyev , iki gün sonra da cumhurbaskanligi yetkilerini üstlendi.

  turkluge bir mhp'li gibi bakan her zaman ultra milliyetci profil cizen elcibey, abdullah catli'nin olumu uzerine "rahmetli iyi bir insandi" demisti.


  2) azerbaycan'a ve azeri halkına önemli hizmetleri olmuş önder kişi

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük