Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. camp david anlasmasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  camp david anlasmasi

  1) 1978 yilinda arap ülkelerinin basini çeken misir'in devlet baskani enver sedat israil'le camp david anlasmasi olarak bilinen baris anlasmasini imzaladi.

  anlasma yahudi asilli abd disisleri bakani henry kissinger'in araciligiyla gerçeklesmisti.

  anlasmaya göre ısrail 1967 haziran savasinda isgal ettigi sina yarimadasi'ndan çekilecek buna karsilik misir, ısrail'i resmen taniyacak ve onunla diplomatik iliskilerini baslatacakti. anlasma gazze ve bati yaka bölgeleri hakkinda ise tam bir açiklik getirmiyordu.

  camp david anlasmasi ısrail'e isgal ettigi filistin topraklari üzerinde mesruiyet kazandirma anlamina geliyordu. bunun yani sira bu anlasmayla ısrail, arap ülkelerinin en güçlülerinden sayilan misir'i devre disi birakmis olacakti. böylece ısrail, misir tarafini güvenceye aldigindan filistinliler üzerine daha fazla yüklenme imkani bulacakti.

  arap ülkeleri baslangiçta camp david anlasmasina tepki gösterdiler ve misir'la ikili iliskileri kesme karari aldilar. hatta misir bu anlasma nedeniyle arap birligi'nden atildi. ancak boykot uzun surmedi ve abd'nin oyunlariyla boykot kademe kademe kirildi

  enver sedat

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük