Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. nina simone - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  nina simone

  1) caz ve soul müzigin efsanevi ismi ve siyah hareketin radikal sesidir. 2003 yilinda 70 yasinda oldu.

  1959 yilinda george gershwin’in ‘i love you porgy’ adli sarkisiyla üne kavusan simone, ‘mississippi goddamn’, ‘old jim crow’, ‘my baby just cares for me’ ve ‘one night stand’ parçalariyla taniniyor.

  gelmis geçmis en usta yorumculardan biri olan nina simone, 21 subat 1933 tarihinde kuzey carolina’da sekiz çocuklu bir aileye dogdu. 1959 yilinda yaptigi müzikal çikisa kadar gerçek adi olan eunice wayman’i kullanan nina, new york’un en prestijli müzik okullarindan juilliard school of music’de klasik piyano egitimi aldi. sarki söylemeye atlantic city’de bir gece kulübünde baslayan ve 1950’lerin amerikasi’nda siyahlarin hele de siyah kadinlarin çok zor yakalayacagi bir firsati yakalayan sanatçi muhtesem sesi ve piyanosuyla izleyicileri etkisi altina alarak kendini sov dünyasinin içinde buldu.

  bu dönemde tüm dünyada dalga dalga yayilan insan haklari hareketine dahil olan ve kariyeri boyunca politik egilimiyle de adindan söz ettiren sanatçi, ‘four women’, ‘missisippi goddamn’ gibi çok sevilen elliye yakin protest sarkiya imza atti. söhretinin zirvesinde oldugu dönemdeyse oyun yazari lorraine hansberry ve malcolm x gibi hareketin en radikal isimleriyle yakin iliski içerisindeydi.

  malcolm x
  kara panterler


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük