Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. sedat bucak - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  sedat bucak

  1) dyp eski sanliurfa milletvekili sedat edip bucak bucak asiretinin lideri. eski dyp milletvekili bucak, kanun kaçagi abdullah çatli, polis okulu müdürü hüseyin kocadag ve çatli'nin sevgilisi gonca us ile birlikte ayni araçta kaza yaptiktan sonra, çatli'ya yataklik yapmaktan yargilanmasi için dokunulmazligi kaldirilmisti.

  ıstanbul dgm cumhuriyet bassavciligi, kazadan sonra ortaya atilan iddialar arasinda adi geçince istifa eden dönemin ıçisleri bakani mehmet agar ile dyp sanliurfa milletvekili sedat edip bucak hakkinda 11 subat 1997 günü dokunulmazliklarinin kaldirilmasi istemiyle hazirladigi fezlekeyi, adalet bakanligi araciligiyla tbmm baskanligi’na gönderdi.

  bassavcilik, 11 aralik 1997’de meclis genel kurulu’nda yapilan oylama sonucu bu suçtan dolayi yasama dokunulmazliklari kaldirilan sedat edip bucak hakkinda da 11 ile 20 yil arasinda agir hapsi gerektiren "giyabi tutuklama karariyla aranan abdullah çatli’nin yerini bildigi halde yetkili mercilere haber vermeyerek saklamak", "cürüm islemek amaciyla tesekkül olusturmak" ve "vahim nitelikte silah bulundurmak" suçlarindan dolayi kamu davasi açmisti.


  yargitay 4. ceza dairesi, emniyet genel müdürlügü özel harekat dairesi eski baskanvekili ıbrahim sahin'in de aralarinda bulundugu 10 sanik hakkindaki, kamuoyunda "kayip silahlar" olarak bilinen davanin, "zaman asimi süresi doldugundan ortadan kaldirilmasina" yönelik karari onadi.

  ankara 6. asliye ceza mahkemesi'nce toplam 15 sanik hakkinda verilen çesitli kararlarin temyiz incelemesi tamamlandi. yargitay 4. ceza dairesi, saniklar necmettin ercan, mustafa tekin hatipoglu, nazmi kara ve ömer aydogan hakkinda yerel mahkemenin 4616 sayili sartla saliverilme yasasi uyarinca verdigi erteleme kararlarinin temyizi kabil olmadigini, bu kararlara itiraz edilebilecegine karar verdi. daire, dosyayi yerel mahkemeye iade etti.

  daire, hazine'nin, emniyet genel müdürlügü özel harekat dairesi eski baskanvekili ıbrahim sahin, dönemin antalya özel harekat kursu depo sorumlusu mustafa büyük ve dönemin emniyet genel müdürlügü özel harekat daire baskanligi gölbasi depo sorumlu ugur çevik, o dönemde kursta yönetici olarak görev yapan saniklar operasyon sube müdürü lütfi eraslan, dönemin emniyet müdürü semsettin canpolat, dönemin sayim ve muayene komisyonu baskani sezai boran ve komisyon üyeleri niyazi pak, arif yildiz, hasan kozal ve ali durmus hakkindaki davanin, "yasal zaman asimi süresi doldugundan ortadan kaldirilmasina" yönelik kararin temyiz gerekçelerine ise katilmadi. daire, bu saniklara yönelik temyiz istemlerini reddederek, yerel mahkemenin kararini onadi.

  eski ıkmal dairesi baskanligi depo sube müdürü musa teber'in de tck'nin 240. maddesine göre "görevi kötüye kullanmak" suçundan önce hapis cezasina çarptirilmasi, daha sonra bu cezanin paraya çevrilmesine yönelik kararin temyiz incelemesini de yapan yargitay 4. ceza dairesi, bu karari, saniga isterse yeniden yargilanma hakki taniyan 4616 sayili yasa'yi degistiren 4758 sayili yasa kapsaminda degerlendirilmesi gerektigi gerekçesiyle bozdu. teber hakkindaki dava zamanasimi, 26 ekim 2001'de doldu.


  ankara 6. asliye ceza mahkemesi ilk kararinda, hospro sirketi'nce emniyet genel müdürlügü'ne hibe edilen malzemeler arasinda bulunan 10 adet beratta marka silah ile bu silahlara ait susturucularin kaybolmasi ile ilgili olarak açilan davanin ilk kararinda, sanik sahin'i, tck'nin 230. maddesinden 1 yil hapis cezasina mahkum etmis, 14 sanik hakkinda da beraat karari vermisti.

  yargitay 4. ceza dairesi ise ıbrahim sahin'in, yurtdisindan gönderilen silah, mühimmat ve teçhizata ait kolilerin orijinal ambalajlari açilmadan antalya'da devam eden kursa gönderilmesine iliskin yaziyi emniyet genel müdürlügü'nün ilgili birimine gönderme eyleminin, türk ceza kanunu'nun ''görevi kötüye kullanma'' hükmü maddesi kapsaminda degerlendirilmesi isteyerek, bu sanik hakkindaki karari bozmustu.

  yüksek mahkeme, beraat eden 14 sanik hakkindaki durumun ise tck'nin ''görevi ihmal'' ve ''görevi kötüye kullanma'' fiilleri kapsaminda degerlendirilmesi gerektigine isaret ederek, bu saniklar hakkindaki karari da bozmustu.


  hasan gokce
  susurluk
  susurluk davasi

  2) bugün tarihli milliyet gazetesinden;

  ''susurluk davası'' kapsamında ''cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak'' suçundan hakkında verilen beraat kararı yargıtay tarafından bozulan dyp eski milletvekili sedat bucak'ın yeniden yargılanmasına devam edildi.
  bucak duruşmada susurluk kazasından sonra abdullah çatlı'nın yanından çıkan ve yıllarca sakladığı bir çantayı çıkarttı. İçinde "çok gizli" belgeler ve fotoğraflar bulunan çanta, türkiye'de karanlıkta kalmış bazı olayları aydınlığa çıkartabilecek ilişkileri gösteriyor.''
  zarfın içinde, işadamı sakıp sabancı'nın bir kitabı, bir yemekte çekilen korkut eken, mehmet özbay ve sedat bucak'ın aynı karede olduğu fotoğraf, ayrıca yüksek rütbeli bazı subaylarla birlikte özbay'ın da aralarında olduğu bazı kişilerin fotoğraflarının bulunduğunu tutanağa geçirdi.
  ''gizli istihbarata verilen bilgilerin kopyası'' yazılı küçük bir zarf daha bulunduğunu, bu zarfın içinde de korkut eken'in daktiloyla yazdığı 21 sayfalık bir belge olduğunu tutanağa yazdırdı.
  ''bucak'ın ibraz ettiği zarfın içinde, belirtilen tarihlerde güneydoğu'da görev yapan rütbeli subayların fotoğrafları ve bilgileri olduğunu'' belirterek, bu belgelerin mahkeme karar verinceye kadar saklanmasını hükme bağladı.
  3) susurluk davasinin en gizli ismi olarak nitelendirebileceğim, şu an derin devlet içerisinde olduğunu sandığım insan.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük