Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. eski dostlar - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  eski dostlar

  1) bestesi gultekin cekiye guftesi hayri mumcuya ait bir sarki

  unutulmus birer birer
  eski dostlar, eski dostlar
  ne bir selâm, ne bir haber
  eski dostlar, eski dostlar

  hayâl meyâl düsler gibi
  uçup giden kuslar gibi
  yosun tutan taslar gibi
  eski dostlar, eski dostlar

  unutulmus isimlerde
  bilinmez ki nasil, nerde
  simdi yalniz resimlerde
  eski dostlar, eski dostlar

  2) eski dostlarla dosdogru dost olunur geçmiste. o seni anlar sen onu... hiç konusmadan, tek sözcük dahi tüketmeden, bir sonbahar vakti demliklerce zehir gibi çaylar içilir birlikte. sonbahar birlikte koklanir hiç konusmadan ve içilen demlerin yogunlugu kadar agir yasamlar paylasilir o sessizlik ve tarifsiz zaman dilimlerinde.

  yol arkadasi olunur, yoldas olunur eski dostlarla. barikatlarda yanyana dövüsülür. en mahrem mektuplarin çekincesizce emanet edilecegi tek kisidir o.

  ... ve gözyasi... gözyasi dökülecekse aranilan omuzdur onunki. ne var ki heryerde, kalabaliklarin ortasinda kandan gözyasi dökülür ama o omuza bir gözsürmek korkutur insani kimi zaman. o agladigini görmemelidir. agladigini görmesini istemedigini de bilmelidir; ve bilir. adini nasil biliyorsa öyle bilir.

  en güzel günaydinlar onadir. en tahakkûmsüz baskaldirilar ona karsidir. onlar eski dostlardir. komsu camini kirdiginda adi asla verilmeyecek kisilerdir onlar.

  onlar hep güzeldir. saçi basi özlenir. yillar geçer, anilar agir çekimde batar gözlere. bir tane de fotografi yoktur. ve hiç olmamistir da ne garip. nasil olur bilinmez bir vakit gelir onlara eski dost denir meclislerde adi geçince.

  'eski' olsalar da dost sözcügünü hep haketmislerdir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük