Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kirmizi baslikli kiz - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kirmizi baslikli kiz

  1) bir varmış, bir yokmuş... evvel zaman içinde bir dağın yamacında küçük bir köyde güzel mi güzel, sevimli mi sevimli bir kız varmış. annesi de bu küçük kızına en sevdiği renk olan kırmızı renkli bir şapka örmüş. herkesin çok sevdiği bu küçük kıza herkes "kırmızı başlıklı kız" diye seslenir olmuş.

  kırmızı başlıklı kızın, köyün yakınındaki ormanda yaşayan yaşlı bir büyükannesi varmış. büyükanne, dere kenarında küçük bir kulübede tek başına yaşıyor, onu sevenler de sık sık onu ziyaret ederek hiç yalnız bırakmıyorlarmış.

  bir gün kırmızı başlıklı kız arkadaşlarıyla bahçede oynarken, annesi seslenmiş: "kızım eve gelebilir misin?" kırmızı başlıklı kız da arkadaşlarıyla vedalaşarak, annesinin isteğini yerine getirmiş ve evlerine gitmiş. annesi ona: "bak kızım büyükannen için yiyecek bir şeyler hazırladım ve bu sepete koydum. senden bu sepeti büyükannene götürmeni ve yemeklerini yedirdikten sonra da hemen geri dönmeni istiyorum." demiş. kırmızı başlıklı kız da büyükannesini çok özlediğinden, sevinerek kabul etmiş annesinin bu isteğini. annesi, "senden özellikle hayvanlara hele hele de kötü kurda karşı çok dikkatli olmanı, hava kararmadan da dönmeni istiyorum." demiş.

  küçük kız annesinin verdiği sepeti alarak, annesinin dediklerini de hiç unutmadan hemen yola çıkmış. neşe içinde ormanda yol alırken, şarkılar söylüyor, ormanın, ağaçların, çiçeklerin güzelliği, mutluluğuna mutluluk katıyormuş. derken bir çiçek tarlasına rastlayan küçük kızın aklına çok güzel bir fikir gelmiş. "çiçeklerden büyükanneme toplarsam onu çok sevindiririm." demiş ve hemen çiçek toplamaya başlamış. bu arada sepetindeki yemek kokusunu alan kötü kurt, ona doğru yaklaşmış. o kadar açmış, o kadar açmış ki, değil sepeti küçük kızı bile yese doymayacağını düşünüyormuş. çiçeklerini toplayan kız, sepeti bıraktığı yerden alarak, yola koyulmuş. kurt ne yapsam da sepeti alsam diye düşüne dursun, kırmızı başlıklı kız neşe içinde yoluna devam ediyormuş.

  kurdun artık bekleyecek sabrı kalmamış ve küçük kızın karşısına çıkıp sepeti vermesini istemiş. küçük kız ona veremeyeceğini, çünkü sepetin ona ait olmadığını söylemiş. kurt sinirlenmiş ve sepete doğru uzanmış, ama küçük kız kararlıymış, sepeti vermeyecekmiş. kurt çok aç olduğunu vermezse kendisini de yiyeceğini söyleyince küçük kız korkmuş ve ona demiş ki: "senden herkes korkar ama sen şu an açsın ve yemek için bir şeyler bile bulamıyorsun. eğer sepeti alırsan sadece şimdi doyarsın ve insanları korkuttuğun için hayatın boyunca yalnız kalırsın. ama benimle anlaşırsan, seninle dost olur ve çevremdeki insanlardan senin için yiyecek bulabilirim." demiş. kurt önce karşı çıkmış ama küçük kızın söyledikleri ona çok mantıklı gelmiş: "peki bu nasıl olacak? herkes benden korkar ve beni hiç sevmezler" demiş. bu arada düşünen ve çözüm arayan küçük kız, cevap vermiş: "sen orasını bana bırak, anlaşmayı kabul ediyor musun? onu söyle" demiş. kurt kaybedeceği bir şey olmadığını düşünmüş, küçük kızın teklifi çok cazip geldiğinden: "tamam o zaman" demiş. küçük kız ona sepetten bir parça ekmek vermiş ve biraz da olsa karnı doyan kurtla birlikte yoluna devam etmiş.

  kurt küçük kıza neden kendisinden korkmadığını sormuş. kız da, "aslında senden çok korktum ama seninle güzel güzel konuşursam, anlaşabileceğimi düşündüm, bak bunu başardık bile!" demiş. kurt bu durumdan çok memnunmuş. çünkü hayatı boyunca herkes ondan korkmuş, kaçmış ve hiç bir şey paylaşmamış. küçük kıza demiş ki: "kötü biri olmak aslında hiç iyi bir şey değil. kötü olanların arkadaşlarının, dostlarının olmadığını biliyor musun?" küçük kız daha önce kurt için üzüleceğini hiç düşünmemiş.

  derken büyükannenin evine gelmişler, büyükanne kapıda torunu ve kurdu görünce gözlerine inanamamış. küçük kıza "çabuk içeri gir, kurt seni yiyecek yoksa" dediğinde küçük kız ve kurt gülmüşler. bu durumdan bir şey anlamayan büyükanne şaşkınlıktan ne yapacağını bilememiş. küçük kız yolda olanları anlatmış.

  büyükanne bu duruma çok sevinmiş. torununa dönerek: "seninle gurur duyuyorum, aferin sana" demiş. kurda da istediği zaman onun bahçesinde kalabileceğini, istediği zaman ona yiyecek de verebileceğini söylemiş. kulübesinde yalnız kalan büyükanne için de iyi olacak bu teklifi kurt büyük bir keyifle kabul etmiş. hepsi birlikte küçük kızın getirdiği sepetin içindeki yemekleri afiyetle yemişler. kırmızı başlıklı kız annesinin sözlerini hatırlayarak, hava kararmadan evine dönmesi gerektiğini söyleyerek evine doğru yola koyulmuş. artık arkadaşı olan kurt da ona eşlik etmiş.

  evine dönen küçük kız, annesine olanları anlatmış. annesi önce çok korkmuş ama sonunu dinlediğinde kızına sarılarak: "seninle gurur duyuyorum, aferin canım kızım" demiş. o gün çok yorulan küçük kız, yemeğini yemiş, banyosunu yapmış, sütünü içmiş, dişlerini de fırçaladıktan sonra çok mutlu bir şekilde yatağına yatarak uykuya dalmış.

  kırmızı başlıklı kız bundan sonra büyükannesini ve kurdu daha sık ziyarete gitmiş. herkesin korktuğu kurtla konuşarak, onunla dost olduğuna ve sorunların en güzel, konuşarak çözülebildiğini gördüğüne de çok sevinmiş.

  2) annesinin sozunu dinlemeyip kurtun tuzagina dusen kucuk kiz cocugu.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük