Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. iskolik - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  iskolik

  1) ışkoliklik; bireyin hayatındaki birçok faktörü göz ardı ederek tamamen işe kanalize olmasıdır. ışkoliklik de alkoliklik gibi bir bağımlılıktır. bu benzerlik nedeniyle işkolik tanımı kullanılmıştır. ışkolikliği diğer bağımlılık türlerinden ayıran, alkol yada uyuşturucu gibi bağımlılıkların her zaman ahlaksızlık olarak değerlendirilmesine karşın, işkolikliğin çoğu zaman bir üstünlük gibi gösteriliyor olmasıdır.

  çok çalışanlar işlerini tamamlamak için gerekli olanı yaparlar. yapılması gereken iş bitirildikten sonra dinlenmek için arkadaşlarına, ailesine, yada kendi hobilerine zaman ayırırlar. çok çalışanlar kısa dönemli ve tanımlanmış hedeflerle ulaşmak için uzun saatler boyunca çalışırlar.

  ışkolikler ise, tamamlamaları gereken önemli işler olmasa dahi sürekli olarak uzun saatler boyunca çalışırlar. geç saatlere kadar işyerinde kalırlar, hafta sonu ve tatillerini de işyerinde geçirirler. ışkolik insanın işinden uzaklaşması da yeterli değildir. çünkü gittiği her yerde işini de birlikte götürecektir

  ışkolik ebeveynlerin çocukları da işkoliklik tehtidi altındadır. ışkolik ebeveyn, çocuklarını kontrol altında tutmayı ve onlardan yapabileceğinin en mükemmelini yapmasını bekleyebilir. bu tür davranışlar çocukların da işkolik olmalarına neden olabilir.

  ışkolikler işleri uğruna uyku, yemek, spor gibi ihtiyaçlarını, ailelerini, arkadaşlarını, manevi ihtiyaçlarını ve eğlenme gereksinimlerini göz ardı edebilirler. eşleri ve çocuklarıyla kişisel ilişkilerini ihmal ederler. ışkolikler diğer insanlarla çok yakın ilişkilere sahipmiş gibi görünse de genellikle yüzeysel ilişkiler kurarlar. çok ender olarak bir hobiye sahiptirler. çünkü hobi onlar için sadece zaman kaybıdır.
  bu kişiler iş dışında, işten bağımsız bir yaşam geliştirememişlerdir. bu nedenle yapacak işleri olmadığında büyük bir boşluk duygusu hissederler. bu duygudan kaçınmak için tekrar işe sarılırlar. ışkoliklerin genelde kendine güvenleri azdır. ışe bağımlı davranışla uzun süreler meşgul olmak, bağımlıyı duygulara, işyeri koşullarına ve kendi vücudunun duygusal ve ruhsal sağlığının durumuna yabancılaştırır. ışten uzaklaştığında kendini tuhaf hissedebilir. ışkolik bağımlılığı nedeniyle boşluk, kontrol eksikliği ve yaşamın gerçekleriyle ilgili diğer duygulardan kaçınmaya çalışabilir.

  ışkolikler genelde kendi istekleriyle tedaviye başvurmazlar. ışlerine ayırdıkları zaman nedeniyle kendilerini ihmal edilmiş hisseden eşler tarafından yada aşırı mükemmel davranışlar beklentisi nedeniyle çocuğunda oluşabilecek psikolojik problemler sonucunda tedaviye gelebilirler.

  ışkolikliğin tedavisinde kişinin işine aşırı bağımlı hale gelmesine neden olan faktörler araştırılmaya çalışılır. aynı zamanda ihmal edilmiş iş dışı etkinliklere de yönlendirme yapılarak, kişinin yaşamı yeniden şekillendirilmeye çalışılabilir.


  kaynak: annelergrubu.com

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük