Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. uyku apnesi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  uyku apnesi

  1) obstrüktif uyku apnesi sendromu uyku boyunca üst solunum yolunun tekrarlayıcı tıkanmaları ile karakterizedir. buna genellikle kan oksijen düzeyindeki düşmeler eşlik edebilir.

  diğer bir ifade ile hava yolu çeşitli seviyelerde tıkanır. tıkayan faktörler üst solunum yolunu çevreleyen dokulardaki şişkinlikler, büyük bademcikler, büyük dil, ve uykuda gevşeyen üst solunum yolu kaslarıdır.

  diğer bir tıkanma noktası burun olabilir. çenenin küçük olması ve üst solunum yolunun yapısı da tıkanma yapabilir.

  ayrıca tıkanma olmaksızın solunum tembelliğine bağlı santral apne de vardır.

  tıbben ciddi kabul edilen tıkanmaya bağlı uyku nefessizliğinin (tıbbi: obstrüktif uyku apnesi ) toplum içindeki yaygınlığı yüksektir. kadınların en az %2'inde ve erkeklerin %4'ünde görülmektedir. bu rakamlar hastalığın en az astım ve şeker hastalığı kadar yaygın olduğunu göstermektedir.

  her nekadar erişkinlerde , erkeklerde , horlayanlarda, menopoza girmiş bayanlarda, yaşlılarda, ve kilolularda daha sık görülmekte ise de obstrüktif uyku apnesi çocuklarda,genç bayanlarda ve zayıf insanlarda da tesbit edilmektedir.
  uyku apnesi orta yaşdaki kilolu erkeklerin hastalığıdır şeklindeki izlenim yanlıştır. ayrıca hastaların 1/4'ü şişman değildir. hakikat şişman erkeklerin çoğu ve kilolu bayanların çok büyük bir kısmında apne yoktur.


  belirtiler

  gün içinde aşırı uyku hali

  uykuda kişinin farkında olmadan saatte 5 defadan daha fazla ve 10 saniyeden uzun süren solunum durması.

  uyku apnesinin sonuçları

  gürültülü horlama

  sabah baş ağrısı

  yüksek tansiyon

  aşırı ve hızlı kilo alma

  sabah ağız kuruluğu

  depresyon

  konsantrasyon güçlüğü

  uykuda aşırı terleme

  mide yanması

  uykusuzluk

  sık idrara çıkma

  huzursuz uyku


  bu durum ne kadar ciddidir ?

  acil tedavi gerektiren hayati bir hastalıktır.

  bu hastalık zamanında tedavi edilemezse kalp krizi, felç, impotans, düzensiz kalp atışlarına yol açar.

  ayrıca kazalara, iş verimsizliğine ve sosyal problemlere neden olabilen gün içi aşırı uyku haline sebeb olur. belirtiler hafif, orta veya ağır düzeyde olabilir

  doktor uyku apnesini nasıl teşhis eder ?

  polisomnografi denen tüm gece uyku tetkiki yapılır.
  bu tetkikle beyin dalgaları kas gerilimi , göz hareketleri, solunum , kan oksijen düzeyi ve horlama kaydedilir


  tedavi

  uyku apnesi genellikle cpap cihazı ile tedavi edilir. cpap bir maske vasıtasıyla buruna hava vererek üst solunum yolunun uyku boyunca açık kalmasını sağlar.daha ağır vakalarda bı-pap cihazı kullanılır.

  bazı insanlarda uyku apnesine sebep olan küçük çene, geniz darlıkları, büyük bademcikler, iri dil, burun kemiği eğrilikleridir ve çeşitli cerrahi tedavilerle düzeltilebilirler.

  uyku apnesi için başka cerrahi tedaviler de vardır. tedavi seçenekleri arasında karar verirken tüm gece uyku tetkiki sonuçlarının tecrübeli bir uzman tarafından yorumlanmasının büyük önemi vardır.

  kaynak: somnostar.com

  2) kesin bir tedavisi olmayan rahatsizliktir.rahatsizlik cpap denen alete ömür boyu gereksinim duyulacak cinsten ise, bu kisilere acil sifalar ve ailesine ve kendisine bol sabir diliyorum

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük