Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. hipokrat yemini - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  hipokrat yemini

  1) hıpokrat yemını

  tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma

  hayatımı insanlık hizmetine adayacağıma

  ınsan haklarına mutlak sürette saygı göstereceğime

  bilgilerimi insanlık aleyhine kullanmayacağıma

  mesleğim dolayısıyla öğrendiğim sırları saklayacağıma

  hastanın sağlığını baş kaygım olarak sayacağıma

  hocalarıma ve meslekdaşlarıma saygı göstereceğime

  din, millet, cinsiyet, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime

  mesleğimi dürüstlükle ve onurla yapacağıma

  namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.

  2) amin deyip bitirilmesi gereken yemin cesididir. yalandan kim ölmüs

  3) giderek daha fazla ulkelerde yasallasan otanazi ile bagdasmadigi icin degistirilip degistirilmemesi gerektigi tartisilan yemindir.

  4) ilk çağlarda 'hekim apollon,aesculapios, hygeia ve panacea adına, bütün tanrılar ve tanrıçaların şahitliğinde yemin ederim ki' cümlesi ile başlayan ant

  5) daktorlarin dorktorluğa başlamadan once etmesi gereken yemindir..

  6) sadece lafta kalan, yemin modeli.

  7) hekim apollon aesculapions, hygia panacea ve bütün tanrı ve tanrıçalar adına. and içerim, onları tanık ve şahit tutarım ki, bu andımı ve verdiğim sözü gücüm kuvvetim yettiği kadar yerine getireceğim. bu sanatta hocamı, babam gibi tanıyacağım, rızkımı onunla paylaşacağım. paraya ihtiyacı olursa kesemi onunla bölüşeceğim. öğrenmek istedikleri takdirde onun çocuklarına bu sanatı bir ücret veya senet almaksızın öğreteceğim. reçetelerin örneklerini, ağızdan bilgileri şifahi malumatı ve başka dersleri evlatlarıma, hocamın çocuklarına ve hekim andı içenlere öğreteceğim. bunlardan başka bir kimseye öğretmiyeceğim. gücüm yettiği kadar tedavimi hiç bir vakit kötülük için değil yardım için kullanacağım. benden ağı ( zehir ) isteyene onu vermiyeceğim gibi, böyle bir hareket tarzını bile tavsiye etmiyeceğim. bunun gibi bir gebe kadına çocuk düşürmesi için ilaç vermiyeceğim. fakat hayatımı, sanatımı tertemiz bir şekilde kullanacağım. bıçağımı mesanesinde taş olan muzdariplerde bile kullanmıyacağım. bunun için yerimi ehline terkedeceğim. hangi eve girersem gireyim, hastaya yardım için gireceğim. kasıtlı olan bütün kötülüklerden kaçınacağım. İster hür ister köle olsun erkek ve kadınların vücudunu kötüye kullanmaktan mazarattan sakınacağım. gerek sanatımın icrası sırasında, gerek sanatımın dışında insanlarla münasebette iken etrafımda olup bitenleri, görüp işittiklerimi bir sır olarak saklıyacağım ve kimseye açmıyacağım.
  vegrorum arcana visa, audita intellecta nemo eliminet.

  tıpta yemin denilince ilk akla gelen hipokrat andı dır. hipokrat ( m. ö. 460 – 370 ) yaklaşık 2500 yıl önce tıbbın özellik arzeden bir sanat olduğu fikrini benimseyerek, bu sanatı yapacak olanları belli bir yemin etrafında birleştirmek ve sanatın kutsallığını ifade edebilmek amacı ile böyle bir metni gelecek kuşak hekimlere miras bırakmıştır.

  tıpta yemin hipokrattan sonra da galen, laennec, hufeland gibi ünlü isimlerin de ilgi odağı olmuş ve bu hekimlerde kendi oluşturdukları metinleri tıp dünyasına armağan etmişlerdir. ancak yeminlerin sadece isimleri değişmiş, anlam ise “hipokrat andı” nda olduğu şekli ile kalmıştır: "hayata saygı duymak ve zarar vermemek."

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük