Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. hamster - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  hamster

  1) asya'da ve avrupa'nın kuzeyinde yaşayan hamsterlar sıçana benzeyen çöl kemirgenleridir.

  bilimsel adı mesocricetus auratus olan hamsterin hikayesi 1930 yılında,hebrew üniversitesi zooloji dalı öğretim üyelerinden prof. jerusalem’in bir dişi hamster ve 12 yavrusunu syra yakınlarında bir kasabada bulmasıyla başlamıştır. aynı üniversitede görevli dr. ben menahem bu yavrulardan 2 dişi ve bir erkeği alarak üretmiştir. böylece insan eli altında üretilen ilk hamster yavruları elde edilmiş oldu.dr. menahem’in sahip olduğu bu hamster ailesi, bu gün tüm dünyadaki evcil hamsterlarin atası olarak kabul edilmektedir. bu genç yavrular 1931 yılında bilimsel ve tıbbi araştırmalarda kullanılmak üzere amerika ve ıngiltere’ye gönderildi.


  orijinal hamster, yani değişik renk ve tüy varyeteleri elde etmek amacıyla üretilmeye başlanmadan önceki hamster,kısa, yumuşak tüylü ve sarımsı kahve rengiydi. sırtında ve yanaklarında siyahımsı lekeler vardı ve karın bölgesi gri-beyaz renkteydi. şu anda pet hayvanı olarak evlerde beslenen, değişik renk ve tüy uzunluğu olan hamsterlar sonradan yapılan selektif üretim çalışmalarıyla elde edilmiştir.

  avrpa'da ve asya'nın batısındaki tarım alanlarında ya da bozkırlarda, toprağın altında kazdıları karmaşık yuvalarda yaşarlar.yuvada tabanı otlarla kaplı odalar ve kışlık yiyeceklerin saklandığı depolar vardır. genellikle meyve,sebze ve tahılla beslendikleri için bazen tarım alanlarına zarar verebilirler. öte yandan baykuş, atmaca, kakım ve gelincik gibi hayvanlara yem oldukları gibi insanlar tarafından da avlanırlar.

  hamsterın derisi vücuduna tam yapışmış değildir,esnek ve gevşek bir yapısı vardır. adeta derisi vücuduna bol gelen bir elbise gibidir. gözleri parlak ve tam yuvarlaktır, ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur bu yüzden hamsterlar iyi birer tırmanıcıdırlar. ön ayaklarında 4 arka ayaklarında 5 parmak vardır. kuyruk 1 cm den kısa ve küttür. uzun tüylü varyetelerde kuyruk tamamen tüylerin altında gizlenmiştir. boyları 10 15 cm ağırlıkları 150 gr civarındadır. yaklaşık 2 yıl yaşarlar. (ama sık sık hatırlatacağım bir şey var ki onların yaşam süreleri bakımıyla paralel olarak sizin elinizde olacaktır) renk körü oldukları gibi görme duyuları fazla gelişmemiştir; buna karşılık duyma, koku alma duyuları süperdir. bu nedenle çok yüksek seslerden hoşlanmazlar.

  hamsterleri diğer kemirgenlerden ayıran el ilginç özellikleri yanaklarındaki keseleridir. hamsterlar yiyeceklerini bu keselerde toplar ve yuvasına taşıyarak yuvasında depolar. bu keseler yanaktan başlar ve omuz üstünde biter. bir hamster kesesinde kendi vücut hacminin yarısı kadar yiyeceği taşıyabilir. kimi zaman bu keselerde korumak amacıyla yavrularını bile taşırlar.

  hamsterların bir diğer ilgin özelliği de kendi dışkılarını yemeleridir. bunun nedeni sindirim sistemlerinin ilk seferde yiyecekteki besin maddelerini tam olarak ayrıştırıp onlardan tam yararlanamamasıdır.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük