Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. guney kibris rumlari - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  guney kibris rumlari

  1) cyprus greek fraction

  universite dönemimde kıbrıs rum kesiminden tandıklarım olmuştu, kişisel görüşüm yunanlılardan daha yoğun bir empoze (türklere karşı propoganda ya da karşı eğitim) altında kaldıkları için türkler'e karşı pek pozitif değiller. yunanistanlı çok yakın arkadaşlarım var, tabi türk olduğumdan rahatsız olanlarda oldu ama kıbrıslı rumlar daha agresif olduklarından arkadaşlık pek kuramadım ve tanıştığımın hepsi de türklüğümden rahatsızdılar... tabi bunlar kişisel tecrubelerimden edindiklerim, bilgi bakımından çok gerçekçi olduğuna inanmasamda çoğu yunanlı arkadaşım bile yukarıda dediklerimle aynı fikirdeler... ne de olsa kıbrıs'la olan sorunlar daha taze ve dış etkenler daha da fazla.

  yunanistan'a itabaren kıbrıs'lı rumlarla olan politik ilişkiler çok daha farklı. türkiye kıbrıs cumhuriyetini tanımadığından güney kıbrıs rum kesimi denir. bu aralar baya gelişmeler yaşanıyor, türk kesimi ile kapılar açıldı, vize ile giriş sorunları karşılıklı çözümlenilmeye çalışılıyor, ab'ye girdi girecek hatta eurovision da bile türkiye'ye 8 puan verdiler :) . tabi bunlar yakın tarihte olanlar, kıbrıs'ın uzun ve kanlı bir tarihinde yine de kardeş kardeşe yaşadığımız zamanlarda olmuştur.

  1960'da ıngiltere, türkiye ve yunanistan arasında kurulup 1963'e kadar süren kıbrıs cumhuriyetidir. kanlı noel gibi katliamlar ve sendika faciaları gibi olayların peşi peşine izleyerek bunun üzerine 1974'teki türkiye ordusu'nun müdahalesi küzey (kktc-1983) ve güney kıbrıs olarak tamamen ayrılmıştır ama buna rağmen batıda kıbrıs cumhuriyeti olarak hala geçer.

  www.turk-yunan.gen.tr web sayfasından daha iyi bilgiler edinebilirsiniz... ya da kktc'nin sayfası www.kibris.gen.tr dan da yararlanabilirsiniz.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük