Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. mahatma gandhi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  mahatma gandhi

  1) mahatma: kutsal ruh. mahatma gandhi, hindistan ın efsanevi kurtarıcısı ve kurucusu. sivil itaatsizlik kavramının isim babası ve onu başarıyla uygulayan lider.
  esaret altındaki hindistanı kurtarmak için şiddet içeren hiç bir yönteme başvurmadı tüm yaşamı boyunca ve asla şiddeti tavsiye etmedi. o açlık grevleri yaptı hep.
  hindistanı ekonomik açıdan işgal etmeyi başaramayan ingilizler 'üzerinde güneş batmayan o sömürge imparatorluğuna sahip oldukları dönemde çareyi el tezgahlarını yoketmekte bulurlar. tam 30 bin ustanın bilekleri kesilir ve üretim durur. artık ingilizler hindistan a her bakımdan sahiptirler.
  mahatma gandhi ise bu durumu farkeder ve tersi hamleye girişir. el tezgahları yaptırır, ustalar yetiştirir ve bunu tüm ülkeye yayar. ingiliz mallarını protesto eder. şiddete başvurmak aklından bile geçmez.
  o artık savaşsız kazanılmış yeryüzünün en büyük savaşlarından birinin alçakgönüllü komutanıdır.
  bağımsız hidistan ın lideri iken öldürüldüğünde yalnız sandaletlerini bırakmıştır geride bir de üzerindeki geleneksel hint giysisini......

  2) indira gandhi

  3) pasif direnişle, hindistan'ı, ıngiliz sömürgesinden kurtararak bağımsızlığa götüren ve bütün ailesi sırayla yönetime seçilen hintli lider.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük