Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. fransiz ihtilali - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  fransiz ihtilali

  1) etajenero' nun, 5 mayıs 1789 ' da toplanmasıyla başlayan bu dönemde, köylü ve burjuvaların milletvekilleriyle, soylu ve rahiplerin milletvekilleri arasında toplanma konusunda anlaşmazlık baş göstermiştir. toplantıların ayrı ayrı salonlarda değil, aynı salonda yapılmasını isteyen köylü milletvekillerinin isteği, soylu ve rahip milletvekilleri tarafından reddedilmiş, bunun üzerine bir araya gelen köylü ve burjuva milletvekilleri, halkın % 96 ' sını temsil ettiklerini ileri sürerek, etajenero' ya, 'milli meclis' adını vermişlerdir.

  kral' ın soylu ve rahip milletvekillerinin etkisinde kalarak,meclise karşı zor kullanmak istemesi, ve maliye bakanı neker' i görevinden atması üzerine halk ayaklanarak, siyasal hükümlülerin hapsedildikleri ' bastil hapishanesi' ni basmıştır. hükümlüleri kurtardıktan sonra hapishaneyi yakmış, yıkmıştır. (14 temmuz 1789)

  bu olaydan sonra fransız halkı silahlanmış ve ıhtilale katılmıştır.

  2) dunya hic bir zaman ondan onceki gibi olmayacak, fransiz ihtilali oyle bir seydirki, tiranlarin iki dudagi arasinda yasayan milyonlarca insan yeryuzune dogmuslardir, fransiz ihtilali oyle bir seydirki, "kralim ne eyler, ne eylerse guzel eyler" fikriyatindaki sessiz kitleler "zulme karsi direnc haklarinin" var oldugunu haykirmislardir, esitlik, kardeslik, ozgurluk onun sinesinden cikmistir, ussalci, aydinlik fikirlerin karanlik feodal yapinin ortasina bir bayrak gibi diktigi muhtesem ozgurluk sarkisi sessiz milletlerin varliklarinin olumsuz siginagi olmustur.
  yalnizca dunyaya getirdigi anayasa ile degil, thermidor donemleri ile set dantonla, guclu robespierre ile, konvansiyon hukumetleri ile, jirondenlerle, baldiriciplaklarla butun dunya siyasetine yepyeni bir terminolojide katmistir.
  napolyon savaslari sonrasi fikriyati butun dunyaya yayilmistir bunun cok otesinde aydinlanmadan dogan butun siyasal dusunce bicimleride onun yarattigi bireyin ve insanin ustunlugu prensibinde dogmuslardir.
  fransiz ihtilalinin kattigi bir diger onemli seyde "milletlerin kendi haklarina sahip cikma bilinci" olmustur. fransiz ihtilalinden sonra avrupadaki hic bir kral halklarina ragmen ve halka dayanmadan bir hukumranlik suremeyecegini anlamistir.
  fransiz ihtilali dunyadaki tum ozgur milletlerin kendisine cok borclu oldugu bir donusumun baslangic noktasi olarak dunya tarihinde yeni bir cagi ortaya cikarmistir. (daha detayli bilgiler hobsbawm devrim cagindan elde edilebilir)


  3) 1789 senesi itibariyle vuku bulmuş, sonradan milliyetcilik akimlarini tavana vurdurmuştur..

  4) devrimin sembolü olan bastil hapisanesi devrim sonrası taş taş üstünde kalmayacak şekilde yıkılmış, bu taşların bir kısmıyla sein nehri üzerinde bir köprü yapılmış kalanları atılmış satılmıştır. hapishanenin yerine ise şaane bi opera binası dikilmiştir. her tarafı tarih kokan paris in bu bölümündeki modern yapı ilk bakışta gözalıcı gibi gelse de dokuya ters gibi de gelebilir

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük