Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. eric edelman - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  eric edelman

  1) türkiye'ye atanmış bir amerikan büyükelçisi...

  nette hakkında ilginç iddialar var... bilmeyenler şu adresten ulaşabilirler:

  http://www.ariktekin.com/yeni_haber/eric_edelman.html

  ayrıca kapanan yani açılmayan ''www.uchilal.com/dhaber5.htm'' web sayfasında ki bilgiler:

  esrarengiz diplomat

  abd'nin ankara büyükelçisi eric adelman'ın görev yaptığı her ülke bölündü

  abd'nin ankara büyükelçisi eric adelman'ın görev yaptığı her ülke bölündü. 15 ağustos'ta göreve başlayan eric edelman'ın son günlerde türkiye'nin hassas konularını kaşımasının ardındaki sır pedesi iyi incelenmeli

  ışte adelman'ın görev yaptığı ülkelerin durumu:

  yil1980: batı şeria ve gazze bölgeye özerklik tanınması için görüşmelerde bulunan amerikan delegasyonunun üyesi. görüşmeler sonrası ısrail kudüsü başkent ilan etti ve binlerce yıllık yahudi düşü gerçek oldu.

  ıkıncı görev yeri sovyetler birliği. burada abd dışışleri bakanlığı özel danışmanı oldu. 1984-1986 yılları arasında sovyet ımparatorluğunun çöküşüne tanıklık etti.

  esrarengız diplomat 1989-1990 yılları arasında doğu avrupa masası direktörlüğü yaptı, berlin duvarı yıkıldı, iki almanya birleşti ve varşova paktı çöktü...ne büyük tesadüf değil mi?

  1993'te çekoslovakyaya prag büyükelçi müsteşarı olarak gönderildi. bu ülkeye ayağı değer değmez çekoslovakya karpuz gibi ikiye yarıldı. çek cumhuriyeti ve slovakya adında iki yavru doğurdu.

  bundan sonra cheneyin özel ekibinde çevresinde görmeye başladık edelmanı.bütün 11 eylül sonrası afganistan ve irak olayları sırasında bu birimin başıydı. bu ülkelerin durumunu ise yazmaya gerek yok.

  abd'nin yeni ankara büyükelcisi eric adelman, ankara'ya geldiği günden beri haddini aşan açıklamalarını sürdürüyor. 15 ağustos'ta göreve başlayan ve her toplantıda türkiye'nin hassas olduğu konuları kaşıyan adelman'ın görev yaptığı bütün ülkelerin bölündüğünü söylersek bu kişinin durumu daha iyi belli olur.

  o konuşuyor bizimkiler sunuyor:
  edelman son günlerde de kafaya kıbrıs ve denktaş'ı taktı. türkiye'nin her konuda abd ve ısrail'in yanında yer alması gerektiğinin altını defalarca çizen büyükelçi, annan planı'nın uygulanmasını ve denktaş'a desteğin kesilmesini de isteyecek kadar ileri gitti. eric edelman, türkiye ermenistan sınırının açılmasını da isterken bizim yetkililerimizden ses çıkmıyor.

  hassas konuları kaşıyor:
  15 ağustos'ta esenboğa'da türkiye'ye ayak aktar atmaz, konuşmasının bir bölümünü türkçe yapan büyükelçi, 3,5 hafta türkçe dersi aldığını belirtti. eric edelman, abd başkan yardımcısı cheney, dışişleri bakanı powell ve savunma bakanı rumsfeld'in türkiye'ye önem verdiklerini, bu nedenle ankara’ya atanmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu da kaydetti.

  şahinler'in has adamı
  washington yönetimindeki 'şahinler' kanadına yakınlığı ile tanınan edelman, ankara’ya atanmadan önce abd başkan yardımcısı cheney’nin ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yapıyordu.

  (yazanın gerisi: http://www.ariktekin.com/yeni_haber/eric_edelman.html sayfasında olduğu gibi)

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük