Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. duygu asena - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  duygu asena

  1) 19 nisan 1946'da ıstanbul'da doğdu. ıstanbul üniversitesi edebiyat fakültesi'nde pedagoji okudu. ıki yıl pedagog olarak çalıştı. 1972 yılında hürriyet gazetesi'nde gazeteciliğe başladı. kelebek gazetesi'nde köşe yazarlığı, muhabirlik yaptı. ayrıntılı haber gazetesi'nde muhabirlik yaptı. 1976-78 yılları arasında man ajans'ta metin yazarlığı görevinde bulundu. 1978'de gelişim yayınları'na genel yayın yönetmeni olarak girdi ve kadınca ile birlikte onyedi, ev kadını, bella bayan, first gibi pek çok dergi yönetti. bu dönem içinde söz, sabah, güneş gazetelerinde köşe yazarlığı, yöneticilik ve röportaj yazarlığı yaptı. milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor.duygu asena ayrıca umut yarıda kaldı, yarın cumartesi, bay e adlı üç filmde rol aldı.

  * duygu asena; annesi, mustafa kemal'in yaveri şevket öntersev'in kızıdır. öndersev bilahare chp gümüşhane milletvekili tayin edilir. babası muhtar asena da koyu bir chp'lidir.
  * amcası vacid asena, birinci dünya savaşında ısmet ınönü'nün emir subayıdır. suriye cephesinde ınönü'nün atı vurulur, esir düşme tehlikesi doğar. onun üzerine ınönü emir subayı vacit asena'nın atını gasp ederek kaçmayı başarır. ama atsız kalan vacid asena esir düşer ve o günden sonra ınönü düşmanı olur. ınönü'ye karşı demokrat parti'yi tutar.
  * kadının adı yok kitabıyla meşhur olan duygu asena, kadınca ve kim dergilerinde yöneticilik yaptı. feminist kimliğiyle öne çıktı.
  * duygu asena'nın adı bir ara turizm bakanlarından abdülkadir ateş ile aşk dedikodularına karıştı.

  2) eserlerı:

  *kadının adı yok 1987 yılında yayınladı. kitap bir yıl içinde 40 baskı yaparak türkiye'de satış rekoru, daha sonra filme çekilerek gişe rekoru kırdı. 40. baskının satışları sürerken, başbakanlık küçükleri muzır neşriyattan koruma kurulu tarafından muzır bulunarak satışı yasaklandı. bunun üzerine duygu asena'nın açtığı davada kitap aklandı. yeni baskıları yayınlandı.kitap 53 baskısıya ulaştı.bu arada kadının adı yok, almanya, hollanda ve yunanistan'da, bu dillere çevirilerek yayımlandı. ılk baskıları kısa sürede tükendi... yunansitan'da 'best seller' oldu.

  3) ıkinci kitabı aslında aşk da yok, kadının adı yok'un devamı niteliğindedir. 36. baskıya ulaşan bu kitap da almanya, hollanda ve yunansitan'da yayımlandı.

  *üçüncü kitabı kahramanlar hep erkek 14 öyküden oluşuyor. bu kitap kasım 1992'de piyasaya çıktı 18 baskı yaptı.

  *kadınca'daki sevilen yazılardana derlediği dördüncü kitabı değişen bir şey yok, temmuz 1994'de piyasaya çıktı, gazete bayilerinde 20 bin liradan satışa sunularak, farklı bir yayıncılık anlayışı getirdi ve bir haftada 70 bin adet satarak yeni bir rekor kırdı.

  *beşinci kitabı olan aynada aşk vardı çıktı. kitap dört ayda 12 baskı yaptı.

  4) buyuk usta nazim hikmet icin kartpostal sairi dedigi iddia edilen basit kadin. hic saygi da duymuyorum kendisine.

  can yucel'in de ayni canli yayinda kart sensin postal da sana girsin seklinde yanit verdigi rivayet edilir. mis mus

  ayari daliyla vermek

  5) feminizm basligi altinda dirdirini bir turlu kesemeyen, cinsiyet ayrimciligini besleyen, yaptiklari islerle, bazi basarilariyla kadin erkek esitligi icin cabalayan kadinlarin yuz karasi ve onlara celme takan yazar kadin.
  laf olsun torba dolsun
  laf var ama torba bile dolduramiyor
  6) maynak

  7) http://www.sabah.com.tr/gnd102.html

  8) beyninde ur tespit edilen ve medyanın 'aslan duygu o ur kurban olsun sana,yenersin onu,aslansın sen' gazıyla duyurduğu,kitapları 18-25 yaş arası bayanlar tarafından sevilen yazar.

  9) 80'li yıllarda kadınca dergisinde çalışırken erkekçe dergisindeki aynı yayın organının iki dergisi ve aynı binadalardı gelişim yayınları hıncal uluç'la her vesileyle didişen daha sonra da didişmeyi karşılıklı olarak alışkanlık haline getirip suyunu çıkaran ve her fırsatta ikisinin çok iyi arkadaş olduklarını söyleyen kişi..

  10) kadın haklarına saldırı olarak algılayıp olmadık feminist akımlarla olmadık laflar söyleyeceğinden tırstığım için hakkında kötü bi şey söylemeye çekindiğim kişi nolur nolmaz

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük