Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. the crow - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  the crow

  1) the crow (1994)
  yonetmen: alex proyas
  yazan: james o'barr (çizgi roman yazarı ve çizeri)
  senaryo: david j. schow, john shirley (iii)
  oynayanlar:
  brandon lee.... eric draven (the crow)
  ernie hudson.... polis albrecht
  michael wincott.... top dollar
  david patrick kelly.... t-bird
  sofia shinas.... shelly webster

  2) film hakkında söylenecek çok şey var. hem filmin içinde hem de dışında olan mistik olaylar seyirciyi daha da kendine çekiyor. aynı adla ünlü çizgi-romandan çok iyi bir şekilde adapte edilmiştir. çizgi romanın yaratıcısı james o'barr yanlış bilmiyorsam, sevgilisi bir ara sokakta bir çete (gang) tarafindan saldırıya uğrayarak öldürülmüş. yaşadığı bunalım, üzüntü ve intikam duygusu sonra the crow adlı aşk ve intikam üzerine kurulu karanlık (gothic) öykülü çizgi-romana ilham olmuştur. filmi çizgi-romanıyla ve sadece öyküsüyle değil oyuncuları, film müzikleri, teması, yapılışı, gelişen olaylarla yani her şeyiyle 1994,13. cuma günü sinemalarla sansasyon yaratir.

  filmin baş rol oyuncusu brandon lee (eric draven) film sırasında vucudunda kan torbalarının patlaması için gereğinden fazla miktarda barut konulmasından dolayı ters bir yerinden yaralanıp hastaneye yetiştirilemeden kan kaybından ölmüştür. silahların içine birsine gerçek kurşun konuldu söylentileri de vardır. bu açıdan daha çok dikkat çeken sadece ölümü değil, canlandırdığı roldaki karakterinin de ölüp sonra canlanması ve de yapımcılar tarafından bilgisyarla brandon lee'nin de canlandırılması çok ilginç tesadüflerdir. tesadüfler böyle bitmez tabi, çok ünlü olan babası bruce lee'de mafyanın arkasında olduğu düşünülen bir suikasta kurban gitmiştir.. ılginç olan bruce lee'nin bir filminde de canlandırdığı ünlü aktör karekterin çoğu insan tarafından öldürülme sahnesinde mafya'nın oyuncuların arasına karışıp gerçek silahla öldürme girşimi ve olayın brandon lee'nin ölümüyle benzeşmesi, brandon lee ölümünün de bir set-up (oyun) olduğu söylentilerine yol açmıştır. bruce lee ve elvis gibi o da öldü mü ölmedi mi söylentilerinin arasına karışmıştır. tabi işin arkasında mafya'dan korunmak için yapması ve bruce lee'nin film temalarında ki olayların gelişiminde ki benzerlikler bu söyletileri güçlendirir.

  the cure, nin, pantera, ratm gibi ünlü gruplardan oluşan soundtrack kaliteli şarkılarıyla da çok dikkat çekmiş ve filme daha çok hayran kazandırmıştır.90'lıların batı müziğinde ki evrimi iyi yansıtığı ve yeni muzik devriminin temsilcelirinden olduğu söylenip, batı müzik piyasasında ve tar'hinde yerini almıştır.

  filmdeki karekterlerin canladıran oyuncuların muhteşem performansı (hele david patrick kelly'nin ölmeden önce crow'la olan konuşması) , gothic tarzadaki tema ve çekimler 1994 çıkan filmi sinema tarihine kısa süre de sokmuştur. konu o kadar iyi işlenmiştir ki filmdeki vahşet ve şiddet izleyenlere adalet yerini buldu anlamında kötüleri cezanladırmasi, bir tatmin duygusu verdiğinden daha da ilgi çekmiştir. esasında erkeğin aşık olduğu kadını koruma duygusunu tema olarak alarak bunu mistikleştirip, kaba kuvetle adletin uygulşanması da işin içine girince, insanların ilkel duygularını yakalayarak filmle kendisini bütünleştirir.

  1994 filmi ve brandon lee'yi daha bilmediğim bir zamanda londra'dayken sanş eseri izledikten sonra bir daha bir daha izleyip hala sıkılmadan izlediğim film. ıkincisi ve 3,4 ve dizileri ilgi görmese de bence the crow kendi başına highlander filminden sonra ciddi bir şekilde seyirciye haz veren bir filmdir.

  3) cok hayrani vardir bu filmin...bide devami cekilmisti sanirsam

  4) eric draven

  5) daha cok ilgiyi hakeden aşmış film..

  6) beni etkilemis nadir filmlerden biri... filmin gothic bir havası vardır. filmin bir yerinde "life is just a dream on the way to death" diye bir laf vardır ki insanı yasam ve olum uzerine ciddi dusuncelere sevkedebilir.

  7) çılgın, manyak, deli, psycho, süpper bi film.. koparır insanı..

  8) gelmiş gecmiş en gusel filmlerden biri...
  brandon lee yi kaybetmemize sebep olsa da her zaman gonullerimizde taht kuran bir film... izlenilesi ne oldu ki lan o birandon liiye olm adam oldu bilmiyon mu ne?birendin oldu mu lan uhuhuhu :((

  9) sevgilisi ile birlikte cadilar bayraminda bir cete tarafindan oldurulen muzisyen eric draven, ertesi cadilar bayraminda bir karga tarafindan bir gunlugune olumsuz olarak ocunu almak icin dunyaya geri getirilir... vay be amma entry girermişim. sen entry yi birak film guselmiş beni rahatsiz etme film izleyecem pişman olmayacaksin

  10) ayrica eric draven in okunuşunun the raven şeklinde olmasi sadece bir tesaduf mudur yoksa raslanti mi ?!?! o ne demek lan denyo he işte o demek anladin sen anladin

  11) beni anlatan film ama sadece değen sevgililer için..
  o benim işte...
  bugün sen oyna deseler, ama sen de öleceksin deseler, seve seve...

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük