Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. bizans - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  bizans

  1) diocletianus'tan sonra tahta çıkan 1. constantinus (306-337) , ceaser constantinus 1. chlorus'un oğluydu ve tüm rakiplerini bir bir ortadan kaldırarak imparatorluğun birliğini sağladı. constantinus, batıda milvius köprüsü savaş'ında augustos maxentius'a karşı zafer kazandı ve maxentius kendisine 312'de roma'yı teslim etti; 324'te agustus licinus licinianus'u hadrianpolis (edirne) savaş'ında yenerek bütün doğuya hakim oldu.

  roma ımparatoru 1. constantinus'la birlikte bizans uygarlığı çağı da başladı; çünkü saltanatı zamanında tarihin en önemli olaylarından biri meydana geldi: hıristiyanlık'ı kabul ederek, bu dini, paganlığa karşı yüceltti. hıristiyanlık, önceleri sadece bir din olarak tanındı (313'te vicdan özgürlüğünü ilan eden milano fermanı) . daha sonra constantinus 320'li yıllarda hıristiyanlık'ı benimsedi ve licinius licinianus'a karşı kazandığı zafer, geleneksel olarak paganlığa karşı hıristiyanlık'ın zaferi olarak kabul edildi. constantinus, her zaman kilisde uzlaşma ve huzuru sağlamaya özen göstermiş, bunu birinci ıznik konsili'yle (325) kanıtlamıştı. konsili toplamasındaki amaç, hıristiyanlarla ariusçular arasındaki kavgaya son vermekti (ariusçu öğreti baba ve oğul'un aynı özü taşımadığını ileri sürüyor, dolasıyla ısa peygamberin tanrısallığını yadsıyordu) . constantinus, devletin kilisenin iç işleriyle ilgilenmesini sağlayarak, daha o zaman kilisenin sahip olduğu ayrıcalığı vurgulamıştı.

  constantinus, kuşkusuz bizans devletinin doğşunu, kendisine bir başkent kurarak kanıtladı.; bu başkentte, yunan ve latin öğeleri kaynaşarak yeni bir uygarlık doğdu, böylece ıstanbul,11. yüzyıl boyunca bu uygarlığın merkezi oldu. ımparatorluğun yeni yönetim ve siyasi merkezi olan kent türklerin fethine değin yeni roma'yı oluşturdu.

  2) daha 3. yy'da, roma ımparatorluğu, derin yapısal bir bunalımla karşılaşmıştı; bu bunalım çöküşün habercisiydi. diocletianus (284-305) reformlarıyla, imparatorluğu dört ayrı eyalet halinde yeniden örgütleyerek savunmayı güvence altına aldı. bu reformlar, latin kökenli batı'nın çöküşü karşısında kendini kanıtlayan yunanlı doğu'nun canlılığını ortaya koydu.

  1. constantinus,330'da ıstanbul'u (konstantinopolis) kurarak üstünlüğünü gösterdi; yeni başkent, roma'nın gözden düşmesini hazırlayacak ve imparatorluk merkezin doğuya kaymasına neden olacaktı. bu olaydan hareketle bizans'ın, yani yeni bir uygarlığın doğuşunun tarihi konabilir. bu uygarlık, roma'nın mirasına sahip çıkıp imparatorluğun yapılarını koruyarak constantinus döneminde ülkeye giren hıristiyanlık ve yunan kültürüyle kendini gösterdi…

  1. constantinus ve 1. ıustinianos saltanatları arasındaki iki yüzyıla, istilacılara karşı veren savaşlar ve kilisenin dogmalarını tanımlamaya yönelik savaşımlar egemen oldu. ıustinianos 527'de tahta çıktığında, hedef olarak imparatorluğun yeniden yapılanmasını seçti ve gereçkten de mare nostrum'ı (bizim deniz) yaratmayı başardı. bu bağlamda son roma ımparatoru ıustinianos, geçici fetihlerle bizans'ın gücünü tüketmesine neden oldu…

  araplar ve slavların gelişi,7. yy'ı bizans tarihinin en karanlık dönemi haline getirdi. tümüyle savunmaya yönelmiş bu devlette yaşanan ikonaklazm veya ikona kırıcılığı bunalımı, bir bölünme ortamının doğmnasına neden oldu. yine de bizans,9. yy'da tüm bu sorunları daha da güçlenerek aşacak, ayrıca doğu eyaletlerini kaybedişi imparatorluğu homojen hale getirecekti.

  3) istanbulun eski adı
  byzas

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük