Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. baphomet - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  baphomet

  1) mistik güçlere sahip şeytanı sembol eden bir put olan baphomet ismi, templar (tampliyeler) şovelyelelerin tarihinden gelir. ne olduğuna dair bir sürü teori üretilmiştir. mesala muhamed isminin bozulması, arapçadaki abufıhamat teriminin bozulması, yunancada ki baph ve metis kelimelerinden gelmesi gibi.

  baphomet esasında hristyanların şeytanı resimleştirmeye çalışmalarından gelir ki, yunan mitolojisindeki pan (simya tanrısı) gibi tanrılarından etkilenilmiştir. daha çok occultist olan eliphas levi'nin çizimleri ve tanımlarıyla ile bilinen keçi sakallı ve keçi ayaklı, cinsiyeti belli olmayan bu put, eski çağların boynuzlu tanrısı mendes keçisi ile bağıntılıdır. tabi ki bazı dio gibi metal gruplarında ki pentagram üzerinde ki resimiyle de bilinir.

  daha çok templar tarihinde, kara büyü ve cadılıkla anılan baphomet 'the goat of mendes' (mendes keçisi) ya da 'the god of the witches' (cadıların tanrısı) olarak da bilinir.. templar'ın sufizm ile ilişkisi küdüse giden hacıları korurken ortaya çıkar. ayinlerinden sufizmden etkilendikleri kesin olan templarin sufi babalarına(efendilerine) verilen ad olan arapçadaki 'abufıhamat' (bilgeliğin babası) ismini çağrıştırması daha mantıklıdır çünkü baphomet templar'ın gözünde yönlendirilmiş irade gücünü temsil eden ve fallus (erkeklik organına tapma) ibadetine dayanan gnostik ayinlerin bir simgesiydi.

  bazı teoriler, baphometin hz. muhammed olduğunu ya da fransızca'da, 'mahomet' isminin yanlış telafuz edilmesinden geldiğini savunurlar. engizisyonun mahkemesi ıslam peygamberini din dışı (kafir) olarak görmesi ve baphomet ıle templar ilişkisi de, her iki teorinin de komplo olduğunu gösterir. şunun da göz önünde tutulmasi lazim ki putperestliği yıkmaya çalışan bir dini yayan bir kişinin kendisinin baphomet gibi tapılan bir idolle ilişkisi olması mantıksızdır.

  ılginç olan baphomet bilgelik (wisdom) ile ilgisi çoktur. nasıl abufıhamat (bilgeliğin babası) ile ilgisi varsa yunancada 'baph ve metis' yani 'bilgeliğin vaftizi' ve yunan tanrıçası sophia ingilizcede anlamı olan wisdom (bilegelik) ile de alakası vardır. bütün bu bilgeler ışığında baphomet bana zamanla bozulan bir anlayışı ya da inanışı çağrıştırıyor. bu bozuluşa templar'ların ve eliphas levi rolü bence büyüktür.

  2) baphomet ile ilgili detayları http: //www.templarhistory.com/baphomet.html web sayfasindan bulabilirsiniz.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük