Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kahve - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kahve

  1) baslica icecek

  2) muka

  3) ankara etnografya muzesinde verilen bilgiye gore afrika kitasindan dunyaya yayilmistir. ilk kahve bagimlilari da kecilermis. ´kaffa´ adli bir kentte manastirda yasayan din gorevlileri bir bitkinin tohumlarini yediklerinde kecilerin daha canlandigini gozlemlemisler, ve bu bitkiyi kendileri de kaynatip icmeye baslamislar. ismini bulundugu yer olan ´kaffa´dan alan bu bitki daha sonralari kahve/coffe vs olarak adlandirilmistir. orta cagin sonlarina dogru kaffa´dan sonra yemen´e ve mekke´ye goturulen kahve, hac gorevlerini yerine getiren muslumanlar tarafindan kendi ulkelerine goturulmus ve boylece kahve dunyaya yayilmistir..

  4) içilmesinden büyük bi zevk duyulan ama malesef selülit yapan sicak içecek...

  5) şu satırları yazarkene içmek cüretini gösterdiim edevat...

  6) kahve bana göre ikiye ayrılır;türk kahvesi ve hazır kahveler...
  bakır cezvede ve kısık ateşte pişirilirken ve içimi sırasında yapılan sohbetleriyle hatırı kırk yıl kalan türk kahvesi...bir de sıcak suda eriyiveren granüllerin oluşturduğu kahverengi su...

  7) nescafe

  8) tahmis

  9) yoğun bir alkol bulutundan sonra ayılmak için içilen içecek.

  10)

  cafe latte, cafe misto

  11) kahve,kafein içeren bir madde olmakla birlikte,türk damak tadının vazgeçilmez parçasıdır,türk kahvesi dünyaya ün salmıştır,şahsen ben kahve içen biri olmamakla birlikte,tadından da pek haz etmem,türkçemizde kahveyle ilgili deyimleşmiş sözlerimiz de vardır,misal: ''bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır'' gibisinden,hatır dedim de bir de hatır olaylarında kahvenin adı geçer:
  -yahu pervincim bi acı kahvemi içmedin vallahi darıldım, gibi diyaloglarda da kahveye deyinilir.

  12) lekesi kolay kolay çıkmayan içecek.
  sağol anne iyi ki varsın

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük