Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
  1. tibet - gündelik anlamları...

    Online Gündelik - Türkçe Sözlük

    tibet

    1) budistlerin ruhani onderi dalai lama'nin cin' in yasagi nedeniyle giris yapamadigi ve bu nedenle hindistan'da surgunde oldugu ve batinin da baskisiyla bagimsizlik talebi olmamasi kosuluyla kendilerine cok genis ozerklik teklif edilen, calismayan, mirildanip duran, dua etmek disinda baska hicbirsey yapmayan insanlarin ulkesi. budistlerin kabesi.

    2) kafa dinlemek icin en iyi yer.

    3) eskiden çinlilerden gerek ırk, gerekse kültür bakımından farklı olan tibet halkı, geleneksel olarak dalai lama adı verilen dinsel önder tarafından yönetilmekteydi.

    tibet 18. ve 19. yy.'da çin'in etki alanı içinde sayılmaktaydı. ancak, 1913-1950 yılları arasında zayıf çin yönetimi tibetteki askeri varlığını sürdürememiş ve bundan yararlanan dalai lama, uzun süre ülkesinin tam bağımsızlığının uluslararası alanda tanınması için çok çaba göstermişse de, başarılı olamamıştır.

    cin halk cumhuriyeti kurulduktan sonra, çin'in bir askeri harekatından endişelenen dalai lama hükümeti, 1950 nisan'ında çin ile ilişkilerinin düzenlenmesi için girişimlerde bulunmaya başlamıştır. bu girişimlere cevap olarak, pekin hükümeti, tibet'in çin'in bir parçası olduğunu, coğrafi konumu yüzünden çin ordusunu engellemeyeceğini ve ıngiliz ya da amerikan yardımına güvenmemelerini açıkladı.

    24 ekim 1950 tarihinde ise, tibet'i "anayurdun büyük ailesi" içine almak ve çin "ulusal savunma çizgisini güçlendirmek" gerekçesiyle, tibet'i doğrudan işgal etmeye başladı. ışgal hareketine en büyük tepki, doğal olarak tibet hükümetinden ve işgal gerçekleştiği taktirde çin'le sınır komşusu olacak hindistan'dan geldi.

    çin hükümeti önce tibet'in yönetimine hoşgörülü davrandı. ancak daha sonra isyanlar bitmeyince, baskı politikası başladı. bu baskı, isyanın tüm doğu tibet'e ve oradan da başkente sıçramasına yol açtı. başkaldırı, 1959 mart'ında çin garnizonuna saldırı olayında doruk noktasına ulaşınca, çin harekete geçti ve kanlı çarpışmalar sonucu tüm tibet'e egemen oldu. dalai lama ise hindistan'a kaçtı.

    bu gelişmeler, ilerde ortaya çıkacak olan çin-hint çatışmasının temelini oluşturmuştur.

    4) dunyanin en yuksek ulkesi oldugundan 'dunyanin catisi' lakabini almis ulke..

  2. Gündelik Sözlük

Sözlük