Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. cello - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  cello

  1) viyolonsel olarak da bilinen çello, keman ailesinin üyesi olan bir yayli çalgidir. kemandakine benzeyen bir yayla çalinir. keman seklinde olmakla beraber daha büyüktür. yaklasik 1.20 m uzunlukta ve en genis yerinde 40 cm civarinda olan çello bu boyutlari yüzünden oturarak çalinir. yere dayanan bir çubuk üzerinde duran çello müzisyenin bacaklari arasina alinip bir yayla çalinir. keman gibi dört yay sahiptir ve müzisyenin ellerinin perdeler üzerinde gezmesiyle degisik tonlar elde edilir. bu yüzden çello’nun ses genisligi 4 oktavdan fazladir.

  rostropoviç, pablo cassals, jacquelin de pera, misch maisky, william lloyd weber ünlü violonsel solistleri arasindadir. günümüze kadar da kalabilen bazi çellolar 1560 larda, ıtalyan imalatçi andrea amati tarafindan yapilmislardir.

  18. yy sonlarina kadar çello ön planda olan bir enstrüman degildi ve müzikteki bas sesi vererek parçadaki bosluklari doldururdu. ancak, barok döneminde, antonia vivaldi ve luigi boccherini gibi besteciler yalnizca çello için suitler yazdilar.

  19.yy gelindiginde çello için konçerto ve benzeri eserler johannes brahms ve antonin dvorak gibi isimler tarafindan yazilmislardi. 20. yy da da sergei prokofiev ve dmitri shostakovich gibi besteciler çello’nun olanaklarini kesfedip bir solo enstrüman olarak gelistirdiler.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük