Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. 6 7 eylul olaylari - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  6 7 eylul olaylari

  1) 6 eylül 1955 gecesi baslayan ve 7 eylül sabahi sona eren adnan menderes hukumetinin tezgahladigi azinliklar üzerine dolayli saldirilarin oldugu olaylardir.

  dp iktidarinin azinliklara yonelik yagma olaylarini milletin gozunun icine baka baka "solcularin isi" diyerek nitelendirdigi, gayrimuslumlerin elinde olan sermaye dolasiminin kurnazca ve zor yoluyla el degistirmesinin amaclandigi kiskirtilmis olaylar silsilesinin baslangicidir.

  varlik vergisi

  2) 'türkleştirme' serüveninde dönüm noktası.bu tarihe gelene kadar 'milli iktisat' politikaları,1915 'techiri','mübadele','vatandaş türkçe konuş' kampanyaları ,1934 trakya olayları ve savaş yıllarındaki
  varlık vergisi ile beraber değerlendirdiğimiz zaman tarihsel süreci daha rahat kavrayabiliriz.o dönem ziya gökalp,recep peker gibi kişilerin kızılelma ülküsünü allayıp pullayıp yeniden tezgaha koymaları ile anımsanmaktadır.
  ülkenin gündeminde bir türlü çözülmeyen kıbrıs meselesi vardır,ekonomik darboğaz vardır.bir türlü çözüm üretemeyen hükümet halkın bu konuda sözde ne kadar tepkili olduğunu göstermek için senaryo yazmıştır.tesadüfe bakın ki atatürk'n selanik'teki evinin bombalanması paralel bir süreçte meydana gelmiş ve menderes'e yakınlığı ile bilinen istanbul ekspress gazetesi tarafından sansasyonel bir şekilde duyurulmuştu.her gün yirmi bin basan gazete o gün iki yüz doksan bin adet basılmıştı.
  önce çeşitli azınlık gazetelerinin yakılması ile başlayan olaylar,köylerden kamyonlarla gelen kışkırtılmış insanların da katkısıyla işyeri,ev,dükkan,fabrika ne varsa yakıp yıkmaya varmıştı.
  senaryonun böyle yazıldığı her dönemin karakteristik özelliği burada da yansımasını buldu.ne polis ne ordu müdahale etmedi.
  olaylar yatıştıktan sonra her zaman için halkların kardeşliğinden yana olan,aziz nesin,
  asım bezirci,hasan izzettin dinamo,kemal tahir gibi sol görüşlü aydınlar yakalanıp suçsuz yere hapis yatırıldılar.her türlü olumsuzluğu sol görüşlülere fatura etmenin vardığı trajkomik dışavurumlardan biri olarak akıllarda yer etti 6 7 eylül 1955.
  bu olaylar menderes'in yargılandığı yassıada duruşmalarında tekrar gündeme geldi;atatürk'ün evini bombalayanın o
  dönemlerde öğrenci olan sağ görüşlü bir türk genci olduğu ve milli istibarat teşkilatında çalıştığı açığa çıkmıştı.olayların işaret ettiği taraf ve yapılan itiraflar türk gladiosunu işaret ediyordur.

  3) aynı zamanda m.hulusi dosdoğrunun bağlam yayınları tarafından basılan kitabı.

  4) olayın bir de azınlıkların elinde bulunan sermayleye el konularak menderes yandaşlarına aktarılması, devlet eliyle bir türk burjuvazisi yaratılması çabaları vardır.. bu şekilde yaratılan, altyapı, kültür yoksunu burjuvazinin hali ortada, o ayrı

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük