Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. dagistan - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  dagistan

  1) halkinin koku turk olan kuzey kafkasya'da bir ulke. avarca'nin yanisira yetmisten fazla dil konusuldugu soylenir. unlu imam seyh samil dagistanlidir. kuzey kafkasya halki icin dil kutsaldir. neredeyse her mahallede ayri dil konusulan yerler bile vardir. her topluluk ne kadar kucuk olursa olsun dillerine o kadar baglidirlar ki, bu topluluklarin sozkonusu bagliliklari biz anadolu turklerini utandirmalidir.

  dagistan ve diger kuzey kafkasya halklarinin dillerine olan bagliligiyla ilgili bir de anektod vardir: 1917 bolsevik devrimi'nden sonra yurt disina çikan bir dagistanli ressam, paris'e yerlesir, bir daha yurduna dönemez. on yillar sonra bir toplantida rastladigi hemsehrisi dagistanli avar sairi resul hamzatov'a anlatir durumu. memleketine döndügünde ressamin yakinlarini arayan hamzatov, annesinin sag oldugunu ögrenir. oglunun sag oldugunu ögrenen anne sevinir ve birden sorar:

  -avarca mi konustunuz?
  -hayir. çevirmen yardimiyla konustuk. ben rusça, o fransizca.

  anne yüzünü, daglarda ogullarinin ölümünü duyan bütün analar gibi bir peçeyle örter. uzun bir suskunluktan sonra:

  -yok, resul -der

  -, senin yanlisin var. benim oglum çoktan ölmüs. o senin dedigin benim oglum degil. benim oglum anasinin kendisine ögrettigi dili unutamaz.

  2) seyh samil

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük