Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. domuz - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  domuz

  1) ac kaldiginda kendi dişkisi ile beslenen, dinimize gore etinin yenmesi kesinlikle haram olan hayvan.

  2) burnu boktan kurtulmayan hayvan..

  3) kimi bölgelerde donuz diye telaffuz edilen, av fantazisyenlerinin peşinde koştuğu,şahsı için özel saçma üretilen zavallı canlı

  4) domuz cukuru

  5) tip dunyasindaki arastirmalar,insanlara organ ve doku nakli konusunda en uygun hayvanin "domuz" oldugunu gösteriyor.domuz kalbinden alinan kapakciklarin basari ile insan kalbinde kullanilmasi yakin gecmiste basari ile gerceklesmisti.simdi de domuz beyninden alinan hücrelerin, felcli insanlara nakli ile tedavi edilmeleri gerceklesiyor.

  6) alman mutfağının vazgeçilmezi,mide bulandırıcı hayvan.

  7) sasilacak derecede yuksek protein deposu olan ancak iyi bir kontrolden gecmemis olan eti yendiginde cesitli barsak ve mide rahatsizliklarina sebep verebilen hayvan...

  8) ayrica domuzlar korfezi cikarmasi

  9) etinin haram olmasina ragmen hayvana lanetli gibi davranilmaktadir. neticede onun da bir cani vardir.
  domuz da diger canlilar gibi dogurur ve domuz yavrusu olmasina ragmen annesi sefkatini gosterir.

  10) salam

  11) tufan zamanı nuh gemiye her canlıdan bir çift alır türlerin devamını sağlamak için.. gel zaman git zaman gemide aşırı bir kirlilik oluşur. çöpler birikir.. çevre bilinciyle olsa gerek, denize atılmaz bu çöpler. ol!der olunur. domuz yaratılır çöpü eritmek için. zira bu hayvancık çer çöp yemektedir işte. bi gün, niyeyse bilinmez, hapşırıverir domuzcuk..ve nur topu gibi bir minik hayvancık fırlar burnundan. fare derler adına. kaynak veremiyorum. çocukluğumdan beri bilirim bunları lakin kim anlattı nerede okudum anımsamam

  12) muslumanlarin da yahudilerin de yemedigi hayvan. nedenini bilen varsa yazsin da bilgilenelim

  13) domuz etinin insana zararlı olduğu tıp tarafından da ortaya konulmuştur. doktor glen shepherd, washington post gazetesinin 31 mayıs 1952 tarihli nüshasında yazdığı bir makalede bu konuda özetle şunları yazmıştır: "abd ve kanada'da yaşayan insanların 1/6'nin adalelerinde, trişinli domuz eti yedikleri için, trişin kurtları vardır. bunların çoğunda hastalık arazı görülmez. yavaş yavaş iyileşir, bazıları da ölür. bir kısmının sol tarafı felç olur. hepsi de dikkatsizce domuz eti yemişlerdir. bu hastalığın bağışıklık ve tedavisi yoktur. ne antibiyotikler, ne de diğer ilaç ve aşılar bu küçük ve öldürücü kurda tesir etmez. tek çare bu mikrobun bulaşmasını önlemektir... trişinlerin sebep olduğu hastalığın belirtileri elliden fazla hastalığın belirtilerine benzer. etleri tuzlama ve tütsüleme gibi metotlar trişinleri öldürmez. mezbaha kontrolleri de trişinli etleri teşhis için yeterli değildir."

  diğer yandan beslendiği yerde her türlü pisliği yediği için, çevreye hoş olmayan bir koku yayar ve eti, proteindeki kimyevî maddeler bakımından düşük değerdedir. domuz etinin trişin kurdundan temizlenmesi fennî bakımdan imkansız görülmüştür. yeryüzünün hıfzısıhha otoritelerinden prof. hirş bunu açıkça belirtmiştir.


  "allah sizlere yalnız leşi, kanı, domuz etini, bir de allah'tan başkası adına kesilenleri haram kıldı" (el-bakara, 2/173; nahl, 16/115)

  "leş, kan, domuz eti, allah'tan başkasının adı anılarak kesilen hayvanlar sizin için haram kılınmıştır" (el-mâide, 5/3)

  "ey muhammed, de ki: bana vahyolunanlar arasında, yiyen bir kişinin yediği herhangi bir şeyin haram olduğuna dair bir hüküm bulamıyorum. ancak leş veya akıtılmış kan yahut domuz eti ki bunlar pistir, yahut doğru yoldan çıkarak, allah'tan başkasının adı anılarak kesilen hayvanların yenmesi haramdır. " (el-en'âm, 6/145)

  "... ve domuz... çünkü tırnaklıdır fakat geviş getirmez. o size murdardır bunların etinden yemeyeceksiniz ve leşlerine dokunmayacaksınız" (tevrat, tesniye, bab, 14/8) denilmektedir.

  islam ansiklopedisi
  14) refik erduran'ın remzi yayınevi tarafından basılan bir kitabı.
  yazar, domuz romanında, kulisini yakından tanıdığı medya dünyamızda yıldız sayılan bir aydının iç dünyasına cinsellik projektörüyle ışık tutarken temel bir soruya da yanıt arıyor:
  "İnsanoğlu hayvansallıktan tanrısallığa yükseliş serüveninin neresinde?"... kitap-net.com

  15) müslümanlarca yenilmesi haram olan hayvanlardandır
  fakat özellikle marmara bölgesinde hatırı sayılır miktarda çiftlikte yetiştirildiği ve çoğunun da yurt içinde tüketildiği söylenmektedir

  16) dünya üzerinde adı bilinen vede bilinmeyen tüm varlıkların birer eşi vardır,ki allah'ın yarattıgı bu yaratıklar arasında eşini kıskanmayan tek canlı domuzdur.

  17) domuz eti

  18) etinin ve yagının dinimize göre haram olduğu, yabani hayvan.

  19) domuz gibi

  20) aklıma rooneyi getiren hayvan...

  21) devletin malı deniz yemeyen domuz

  22) bide bunlarin kurşunu var domuz kurşunu olarakta gecebilir . avcilar kullaniyor fişşek gibi bişey .

  23)
  pink floyd un insanları ayırdığı sınıflardan biri.animals 2. Gündelik Sözlük

Sözlük