Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. butun genellemeler yanlistir - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  butun genellemeler yanlistir

  1) yapilan genel aciklamalarin,kesin hukumlerin dogru olmadigini ifade eden,lakin bunu yaparken de bir genelleme yapan cumlecik..

  2) hatta benim bu genellemem bile diye devam eden tavuk mu? yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan? sorusunu aklına getiren hoş bir cümle.

  3) istisnalar kaideyi bozmaz.

  4) genellemeler (soyutlamalar), ağırlıklı olarak eğilimleri ifade etmek için kullanılırsa da (kullanılmaları gerekirse de), lisan yetersizliklerinden veya lisanın gerektiği incelikte ve/veya yetkinlikte kullanılmamasından (olumsuz) dolayı birçok genelleme kesinlik ifade eden biçimlerde söze dökülür ya da kaleme alınır ki, bu durum bir kastı aşma ya da kastın yanlış göstergeyle ifade edilmesi (gösterilmesi) halini gösterir. diğer bir deyişle gösterenin gösterdiği (mesajı) ile gösterilen arasında bir uyumsuzluk sözkonusu olur. işbu durum anlam kayıpları döngüsüne dönüşme potansiyelini de bünyesinde taşır. gösteren bir eğilim değil de bir kesinlik ifade etmek istiyorsa, bu kapsamdaki genellemeler için 'tek doğru genelleme hiçbir genellemenin % 100 doğru olmadığıdır' genelgesi olduğu söylenebilir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük