Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. promete - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  promete

  1) ıcindeki karasizlik boy atmaya basladi, acilari onu alip uzaklara, bilinmeyen diyarlara goturdu.gozlerindeki nedenini bilmedigi keskin aci, atesi beraberinde getirdi.gozlerinden cikan ates etrafini, tum benligini kapladi.bu atesten adam, gercek atese dogru icsel bir cekisle gitti.tum benligiyle onu almak istedi ve bun yapti da.fakat yanlis olanin verdigi zehirli aci kalbinde delikler acmaya basladi.yanlis olanin kirbacinin dogru sekilde şaklamasi gerektigini dusunenler, dogru olani yanlis uzerine surdu.ates geri alindiginda yanlis ait oldugu 'dogru zindanina' geri koyulmustu; ama bir yanlisin gitigi yerde bir yanlisa yer acilirdi ve bunun olmasi da uzun surmedi.atesten yanan promete atessizlige mahkumiyet icin bir daga zincirlendi.leş yiyiciler arta kalan atesini de sondurmek icin gelir oldular.fakat nasil yanlisin bosaltigi yere bir yanlis gelirse, dogrunun bosaltigi yere de dogru...soylenene gore herakles geldi ve dogruyu atesin arta kalan bagrinda ozgur birakti.dogru olan, ateste atese donustu; ve kullerden bir ates dogdu.o dogan promete nin ta kendisiydi.

  2) gökten ateşi çaldığı için, tanrıların gazabına uğrayan yarı-tanrı.kafkas dağı’nın tepesine zincirlenir.bir kartal gündüzleri ciğerlerini kemirir.herakles kartalı öldürerek işkenceye son verir.promete, tanrılara isyan eden bir kahraman olarak işlenir romantizmde.

  3) ey yerınde oturmuş kahkahalar atarak ınıltılerımı dınleyen tanri! ! ! ! ! eğer hala pışman değılsen benı yarattiğina.....
  ....prometheus un tarafina geçıyorum.....

  sana başkaldiriyorum! ! !

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük