Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. rabita - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  rabita

  1) rabıta örgütü özellikle 12 eylül 1980 sonrasında turgut özal'ın başbakanlığa gelmesi ile birlikte türkiye'de büyük bir güç kazanmaya başlamıştır. yurt dışındaki imamların maaşlarının ödenmesinden, türkiye'de yasaklanan süleymancılık, kadirilik, nakşibendilik gibi tarikatların yeniden organize bir hale gelmesine, devlet kademelerine takkıyyesci ve şeriatçı sempatizanların yerleştirilmesine kadar pek çok çalışmaya maddi ve manevi destek vermiştir.

  cezayir'de yaşananlar, türkiye'de ortaya çıkan hizbullah katliamları rabıta örgütünün birer uzantısıdır. bosna savaşından sonra özellikle boşnak ve müslüman halkın yaşadığı bölgelerde çalışmalarına ağırlık veren rabıta örgütü başlangıcında cia destekli bir oluşum iken bu gün almanya'da da el altından kollanmaktadır.

  rabıta örgütü türkiye'de medya desteğine ilk olarak türkiye gazaetesi ve türkiye çocuk dergisi ile başlamış, daha sonra bakanlıkların ve müsteşarlıkların çıkardığı aylık dergilere sponsor olmuştur.

  ama. suudi arabistan tarzı bir şeriatçı yapılanmanın halkı müslüman olan bütün ülkelerde yerleşmesini sağlamaktır. rahmetli uğur mumcu bu konuyu 80 lerin ortasında cumhuriyet gazetesindeki köşesinde en ince ayrıntıları ile işlemiştir.

  ankaralı dostlarımız bilirler, atakule'den çankaya'ya doğru çıkan şimdi adını hatırlayamadığım solunuzda kalan ilk sokaktan girin. işte bu sokağın sonundaki, sondan üçüncü apartmanın birinci ikinci, üçüncü ve dördüncü katları 90 lı yılların başına kadar rabıta örgütü ile bağlantılı pek çok tarikat şeyhi ve bunların müridinin buluşma noktası olmuştur. karşısında ise sanırım donanma nın bir tesisi olması lazım. şu an için öyle hatırlıyorum. buranın seçilmesi bile son derece ilginç tesadüflerle mi olmuştur acaba? diye sormadan edemiyor insan.

  rabıta örgütü son yıllarda adını sıkça duyduğumuz şevki yılmazlar, korkut özallar, ve bu gü s iyaset sahnesinde boy gösteren eski milli görüş teşkilatı üyesi pek çok genci yetiştirmiştir türkiye'de. erbakan zamanından ayyuka çıkan tarikat şeyhlerine başbakanlık konutunda iftar yemeği verme olayı ise turgut özal zamanında bunlardan destek almaya çalışan ve iktidara gelince yerini sağlamlaştırma çabasına düşen milli görüşçülerin küçük bir taktiği idi. oysa bu olaydan önce gazetecilerin önünde rahmetli ile birlikte cirit atarlarken gazetelere haber olmamaları da tesadüf değildir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük