Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. tarihin buyuk yalanlari - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  tarihin buyuk yalanlari

  1) richard shenkman'ın kitabı ''tarihin büyük yalanları''

  kitaptaki bilgilere göre, tarihin en ünlü kadınlarından kleopatra sanıldığı gibi mısırlı değil, yunanlıydı. böyle sanılmasının nedeni, ailesinin 300 yıl kadar mısır'da yaşamasından kaynaklanıyordu. ayrıca kleopatra, bazı filmlere konu olduğu gibi güzel bir kadın da değildi.

  roma'yı yaktığı söylenen neron'un ise bu yangınla hiçbir ilgisi yoktu. roma yanarken 25 km uzakta bulunan neron, yangından sonra evsiz-barksız kalanlara barınaklar yaptırdı, mısırın fiyatını düşürdü ve diğer bölgelerden yiyecek getirtti.

  yazar shenkman'ın araştırmasına göre, ıskoçların geleneksel giysisi olarak bilinen ekose etek ise bir ıngiliz icadıydı. ıskoç erkekler, geleneksel ekose etekleri 18. yüzyıldan itibaren giymeye başladılar.

  fransa kraliçesi marie antoinette'e ait olduğu sanılan ünlü 'ekmek yoksa pasta yesinler' sözünün de ona ait olmadığı iddia edildi. bir araştırmacının, bu sözü ünlü yzar jean-jacques rousseau'nun 'ıtiraflar' adlı kitabında 'genç bir prensese malettiğini' tespit ettiği bildirildi.

  kitapta, napolyon'u 'bütün dünyayı yönetme kompleksine' sürüklediği iddia edilen kısa boyuna ilişkin bilgilerin de 'tarihin büyük yalanlarından' biri olduğu öne sürüldü. kitapta, napolyon'un 1.60 olarak bilinen boyunun 'kralın adımları' diye bilinen eski fransız ölçüm sistemine göre hesaplandığı, bu rakamın günümüz ölçüm hesaplarına vurulduğunda ise boyunun aslında 1.80'in biraz daha üstünde olduğu bildirildi.

  richard shenkman'ın araştırmasına göre, rusların en ünlü yöneticilerinden biri olarak bilinen büyük katherina da aslında rus değil 'sophia' isimli bir almandı. kocası 3. peter'i hapse attırdıktan sonra tahta geçtiği belirtilen katherina, 34 yıl tahtta kaldı.

  korku filmlerinin ünlü vampiri 'drakula' da sadece hayal ürünü bir yaratık değildi, gerçek olan yanları vardı. transilvanya'da bir şatoda yaşayan ve insanları öldürmekten hoşlanan drakula'nın asıl adı voyvoda tepeş'ti.

  2) fener şampiyon olacakmış..

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük