Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. osman yuksel serdengecti - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  osman yuksel serdengecti

  1) osman yüksel serdengeçti 3 mayıs 1944 olaylarında adından söz ettiren gazeteci yazar serdengeçti akseki'de 1917 yılında doğmuştur. asıl adı osman zeki yüksel'dir. ılkokulu akseki'de ortaokulu yatılı öğrenci olarak antalya'da okudu. ankara'da atatürk lisesini bitirdikten sonra girdiği dil ve tarih-coğrafya fakültesinde 2. sınıf öğrencisi iken mayıs 1944'de meydana gelen olaylara karıştığı için öğrenimini yanda bırakmak zorunda kaldı. nihal atsız ve alparslan türkeş'le birlikte bir süre tutuklu kaldı. tekrar öğrenimine devam etmek istediyse de kabul edilmedi. bunun üzerine dönemin milli eğitim bakanı hasan ali yücele hitaben 'yüksek makamın alçak vekiline' sözleriyle başlayan bir dilekçe yazdı. dilekçeyi verme cesaretini kimse bulamadı, osman yüksel yeniden hapishaneye gönderildi. hapisten çıkınca unvanını aldığı ünlü serdengeçti dergisini çıkarmaya başladı. birçok sayısı toplatılan bu dergide çıkan yazılan nedeniyle hakkında çok sayıda dava açıldı ve sık sık tutuklanıp serbest bırakıldı. 'allah, vatan, millet yolunda' cümlesiyle başladığı yazılarında sık kullandığı 'açın kapılan osman geliyor' sözü tutuklanmalara hazır olduğunun bir kanıtıydı. serdengeçti dergisi sık kapanması ve çıkan yazılarından dolayı çok sayıda mahkumiyet karan çıkması nedeniyle 33 sayı çıkabilmiştir. (1947 -şubat 1962) tek parti yönetiminin ıslamiyet ve müslümanlar üzerindeki ağır baskılarını protesto eden aydınların önde gelenleri arasındadır. 1952 yılında bağrıyanık adlı mizah gazetesi çıkardı. başlığı altoda 'hak yolunda bağrıyanık yolcular' sözü yer alan bu yayınında da inancının mücadelesini zengin esprilerle dolu yergileriyle sürdürdü. bir ara politikaya atıldı, adalet partisinden antalya milletvekili seçilerek, parlamentoda görev yaptı (1965-1969) , partisinin politikası ve parti ileri gidenlerine yönelttiği eleştiriler yüzünden adalet partisinden ihraç edildi. sonraki yıllarda mücadelesine yine yayınladığı yazı ve kitaplarla devam etti. son olarak yeni ıstanbul gazetesinde 'selam' başlığı altında günlük fıkralar yazdı.

  2) fıkır ve düşüncelerı


  türk milliyetçilerine fikirleri, mücadelesi ve şahsiyetiyle bayrak olmuş, öncülerdendir. ömrünü, türk-ıslam ülküsüne hizmetle geçiren inandığı dava ve ülküsü uğruna hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan büyük bir dava adamı, mümtaz bir insandır. tek parti döneminin müslümanlar üzerinde uygulamış olduğu her türlü baskı ve zulümlere karşı atsız, necip fazıl gibi dönemin önde gelen şahsiyetleriyle zulme karış direnen yılmaz bir kavga adamıydı. resmi ideolojinin devlet terörü noktasına varan baskıca uygulamalarına karşı, müslümanların sesi ve sözcüsü olmuştur.

  3) eserlerı


  mabetsiz şehir, bir nesli nasıl mahvettiler, bu millet neden ağlar, gülünç hakikatler, ayasofya davası, türklüğün perişan hali, mevlana ve mehmet akif, kara kitap, radyo konuşmaları, müslüman çocuğun şiir kitabı, eserlerinden bazılarıdır.

  4) ımparatorluğa mersiye


  bin yıl oldu toprağına basalı
  hayli oldu kılıçları asalı,
  bülbüllerin onun için tasalı,

  sazlar kırık,ayar tutmaz telleri,
  biz neyledik o koskoca elleri? ..

  yol görünür,hakan emir verirdi,
  dalga dalga ordularım yürürdü,
  hamlemizden dağlar taşlar erirdi,

  dolu dizgin aştık nice belleri,
  biz neyledik o koskoca elleri? ..

  yıldız doğar,talihimiz belirir,
  sabah olur,ulufeler verilir,
  bir seferde dört krallık serilir,

  al al ettik,kara kara tülleri,
  biz neyledik o koskoca elleri? ..

  ferman çıkar,dal kılıçlar takınır,
  meydanlarda rabbe dua okunur,
  gölgemizden bütün cihan sakınır,

  andırırdık coşkun akan selleri,
  biz neyledik o koskoca elleri? ..

  kosovalar,plevneler bizsizdir,
  yosun tutmuş camilerim ıssızdır,
  boynu bükük minareler öksüzdür,

  açmaz olmuş kızanlığın gülleri,
  biz neyledik o koskoca elleri? ..

  hali görür,geleceği sezerdik,
  bir zamanlar ta vistül’de gezerdik.
  haritayı biz kendimiz çizerdik,

  fetheyledik deryaları,çölleri,
  biz neyledik o koskoca elleri? ..

  rodopların ak başları yaslıdır,
  serdengeçti gönül,artık usludur,
  rüzgarları bile matem seslidir,

  zafer,zafer der,eserdi yelleri,
  biz neyledik o koskoca elleri? ..

  osman yüksel serdengeçti

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük