Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ingiltere - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ingiltere

  1) türkçe'mizde, ıngiltere olarak adlandırdığımız yer aslında büyük britanya adasıdır. ıngıltere, büyük britanya'nın oluşturduğu 4 bölgeden biridir. büyük britanya adasını oluşturan diğer bölgeler ıskoçya, kuzey-ırlanda ve galler'dir.

  büyük britanya, toplam 244.000 km-kare yüzölçümüyle türkiye'nin üçte birinden daha küçük bir ülkedir. 1990 resmi rakamlarına göre 57.000.000 olan nüfusunun yaklaşık 15 milyonu, yabancı göçmenlerden oluşmaktadır. bunun bir anlamı, ülkedeki ıngiliz, ıskoç, ırlanda ve gal asıllı gerçek britanya'lının sayısı ortalama 35-40 milyon civarında kalırken nüfusun geri kalan kısmı hindistan, pakistan, afrika ülkeleri, çin, kore, musevi göçmenler ve diğer milliyetlerden oluşmaktadır. böylesine kozmopolitan bir yapıya sahip olan büyük britanya'da birçoklarının sandığının aksine ırkçılık ve yabancılara kötü muameleye pek rastlanmaz. dürüst ve doğru sözlü olarak bilinen ıngilizler, aslında soğuk insanlar değillerdir. yalnızca insan ilişkilerinde tereddütlü ve mesafeli insanlardır.

  ıngıltere
  130.000 km-kare yüz ölçümüyle, büyük britanya'nın yaklaşık yarısını kapsayan ve adanın güney kısmını içeren bölgeye ıngıltere, bu bölgenin yerlilerine de ıngiliz denir. ıngıltere'de yaşayan halkın ancak %60'ı gerçek ıngiliz'dir. geri kalanlar, bu ülkeye sonradan gelen göçmenlerdir.

  ıngiltere'nin başkenti londra'dır. nüfusu 10.000.000'u aşkın kentin %90'ı yabancı göçmenlerden oluşmuştur. kentte oldukça fazla sayıda göçmene rastlanır. londra'da yaşayan türk sayısı 110.000 civarındadır. siyahi ve asya orijinli göçmenler, nüfusun çoğunluğunu oluşturmaktadır. londra dünyanın en pahalı ikinci büyük kentidir. düzenli ve temiz bir kent olan londra'da ulaşım sorunu son derece gelişmiş metro sistemiyle büyük ölçüde çözülmüştür.

  2) dünya sömürgeciliginin ana vatanı olan ülke.
  amerikan ideologlarının "annemiz" diye andıgı ülkedir aynı zamanda.
  fish and chips zevksizliginin ülkesi olmasına ragmen edebiyat ve muzik alanında gezegenimize guzel anılar bırakmıstır


  3) ing. england

  4) buyuk britanya

  5) anglo irkinin bulunduğu, topraklara verilen genel isim.

  6) geçen yillarda prenseslerini, trafik kazasinda kaybetmiş olan ülke. prenses diana prens charles sap kaldi hehehe

  7) david beckham

  8) başbakanligini tony blair gibi bir lamerin, yaptigi ülke.

  9) ingilizler

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük