Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. marshall plani - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  marshall plani

  1) abd'nin soguk savas doneminde komunist akimlarin dunyada etkisini kirmak icin bazi ulkelere yonelik yardim plani.

  marshall programi’nin amaçlarinin en önemlisi, emperyalistler açisindan büyük tehlike olan sosyalist kampin varligi ve gelisimiydi.

  bu nedenle, abd’li emperyalistler harap olmus avrupa ekonomisini "tehlikeye" karsi ayakta tutmaya çalisiyordu.

  savas sonrasi dönem dünyada “soguk savas”in baslangiç dönemidir. dolayisiyla abd, ne pahasina olursa olsun komünizmin yayilisina set çekmek istiyordu.


  2) marshall plani, ıkinci emperyalist paylasim savasi sonrasi dönemde, abd emperyalistleri tarafindan avrupa ülkelerine yardimda bulunmak ve bu ülkelerin kisa zamanda gelisip güçlenmelerini saglamak amaciyla hazirlanan bir programdir.

  savastan sonra avrupa ülkeleri, yikilan ekonomilerini onarmak için yogun bir çabaya girismislerdir. bunun için gerekli olan makine ve donatim ancak abd emperyalistlerinden saglanabilirdi. dolayisiyla, bu ülkelerin tüm döviz ve altin rezervleri abd’ye akmis ve büyük bir döviz darbogazi içine sürüklenmislerdi.

  bu kosullar altinda zamanin abd disisleri bakani george marshall, avrupa’ya programli yardim yapilmasi önerisinde bulundu. bunun üzerine bir avrupa onarim programi (european recovery program) hazirlandi. öneri sahibinin isteminden dolayi buna marshall programi da denir.

  marshall programi, 1948 yilinda baskan truman tarafindan imzalanan bir kanun ile kabul edildi. program dört yillik bir süreyi kapsamaktaydi. program çerçevesinde yapilan yardimlara da marshall yardimlari denir.

  marshall plani 3 nisan 1948’de baslamis ve 30 aralik 1951’de sona ermisti. bu süre içinde avrupa ülkeleri toplam olarak 12.4 milyar dolar yardim almislardir.

  turkiye'de bu yardimdan nasiplenmisti.

  3) ekolojik tarım

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük