Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. cakircali mehmet efe - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  cakircali mehmet efe

  1) osmanli'ya yillarca soguk terler dokturmus yigit bir eskiyadir. zenginden alip, yoksula veren agalarin korkulu ruyasi, devletin vergi memurlarini olduren ama devletin malina dokunmayan egeli robin hood.

  vuruldugunda yaraliyken, oldukten sonra taninmamak icin kafasini kizanlarina ucurtmus ve derisini yuzdurtmustur. buna ragmen eşi mahrem yerindeki bir lekeden kendisini teshis etmistir. ilginctir.

  ayrica mahrem yer

  2) yaşar kemal'in güzel bir romanı.roman kahramanı gerçekten var olan ve osmanlıya kan kusturan binden fazla leşi olan çakırcalı mehmet efe'dir.hatta bilinen bir türküsü vardır ve şöyledir;

  izmirin kavakları
  dökülür yaprakları
  bize de derler çakıcı
  yıkarız konakları

  selvim senden uzun yok
  yaprağında gözüm yok
  gamalı da zeybek vurulmuş
  çakıcı'ya sözüm yok

  3) çakıcı efe ii. abdülhamidin sıkı yönetimine karşı on üç yıl, ii. meşrutiyet'ten sonraki yönetime karşı da iki yıl olmak üzere 1895ten 1910 yılına kadar izmir, aydın, denizli, nazilli, ödemiş, konya dağlarında, antalya ve muğla bölgelerinde dolaşmış, ikinci bir devlet gibi kendi yöntemleriyle hakimiyet kurmuş, bu süre içinde halktan vergi almış, adalet dağıtmış, yol, köprü ve camiler yaptırmış osmanlı ile dolaştığı, hükmettiği toprakları paylaşmak üzere mücadele etmiş, zaman zaman dağdan inip resmi görüşmeler yapmış, hükümetle eşit koşullarda anlaşmalar yapmak için sarayı ayağına kadar getirmiş bir kişilik.
  kendi çapında bir robin hood olan çakıcı efe, merhametli, vicdanlı, halkı seven, cesur, otoriter bir zeybek imiş.
  hükümetten her hangi bir yardım ya da koruma bulamayanlar kurtuluşu onda buluyorlarmış
  çakıcı efeyi ilginç kılan noktalardan biri de, çeşitli yabancı unsurlarla ve ittihat ve terakkicilerle olan ilişkileri imiş. çakıcının bu yönleri bazı kişilerce istismar edilmek istenmiş.
  mesela kemal tahir onun bazı ingiliz, fransız ve rumlarla olan sınırlı ilişkilerini casusluğa dek vardırmış
  oysa çakıcının yaptığı görüşmelerin tamamı resmi kurumların bilgisi altında yapılmış, hem de resmi kurumlar bu görüşmeleri uzlaşma yolu olarak kullanmak istemişler.
  izmirin kavakları

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük