Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. 1 eylul dunya baris gunu - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  1 eylul dunya baris gunu

  1) adolf hitler ve onun fasist ordularinin 1 eylul 1939`da polonya`ya saldirisi ve ilhakiyla baslayan ikinci dunya savasi 50 milyondan fazla insanin olumu, yuzmilyonlarca kisinin yaralanmasi ve binlerce kentin yerlebir olmasinin ardindan nazi almanyasi ve muttefiklerinin yenilgisiyle sonuclanmisti.

  bu sonu abd`nin japonya`nin hirosima ve nagazaki`ye atom bombasi atmasiyla japonya`nin kayitsiz sartsiz teslim olmasi ve genc isci devleti sscb`nin neredeyse komutanlarinin tamami isci ve koylulerden olusan kizil ordusu ve yerel milislerinin stalingrad`da fasist ordulari durdurarak nazileri almanya`ya kadar surmesi ve yok etmesi hazirlamisti.

  dunyanin yasadigi neredeyse en buyugu olan bu savasin en son savas olmasini naifce dileyen baris yanlilari 1946`da birlesmis milletler araciligiyla hitler`in polonya`ya saldiri gunu olan 1 eylul`u dunya baris gunu olarak kabul ettirmeyi basardilar.

  bu iyi niyetli girisim yeni katliamlari, kirli ve haksiz savaslari engelleyemedigi gibi baris cagrilari, politik temele dayanmayan ve naifce yapilan cagrinin sahiplerini hep dus kirikligina ugratti.

  baris mi savas mi? temiz savas mi, kirli savas mi? hakli savas mi, haksiz savas mi?

  yoksa baris icin bir tek ve son savas mi?


  2) milyonlarca kişinin öldüğü savaşın başlamasının 50. yılında, ''dünya barış günü'' ilan edildi ,65, yılında olduğumuz dünya barış gününün gerçekleşmesi için doğubatının yazdığı gibi barış için bir tek ve son savaş.

  3) nagazaki, hirosima, bagdat,bosna,kabil,somali, kosova,bolivya, ruanda, iran-ırak,varşova gibi savas gerceğine inat barıs in olabilirliğine inanan insanların kutladıgı gün.

  4) sadece ismi ile geçerli olan gün, bariş için kutlamalar yapilan bu günde, irakta işkence edilen, sivilleri düşünmeden gecmek bencillik olur.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük