Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ates cicegi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ates cicegi

  1) sair adnan durmaz'in yazdigi bir destan denemesinin adi.

  yakin tarihimizden bir kesiti, çok önemli bir kesiti karakterlerin özeline de girerek ve belgelerle de destekleyerek sunuyor bize sair adnan durmaz.

  adnan durmaz "bir destan denemesi"nde 1919-1920 yillarinda yunan askerinin ızmir'e çikisinda ilk direnisi baslatan yarbay arif bey'in kuzey ve dogu ege'de ulusal direnis için örgütlenme adimlarinin ardindan bayat ve karakeçili köylerinden adam toplayarak daha sonra karakeçili müfrezesi diye anilan direnis çetesi kurmasini, daglarda efelik edenleri indirip kuvayi milliye'ye katmasini, direnenleri nasil dize getirdigini ardindan ısgalci ilerleyisini nasil tek basina kurdugu bu müfrezeyle durdurdugunu, bolu'daki mürteci ayaklanmalari ve bu mürtecilerin vahset dolu cinayetlerini en sonunda da adeta bu tek tabanca savasan yarbayin nedeni açik olmayan bir sekilde nasil faili meçhul bir cinayete kurban gittigini sizi soluksuz birakabilecek zenginlikte bir destan anlatimiyla anlatiyor 175 adet sayfada.

  kuru siki bir tarih kitabi, siyah beyaz bir akademik arastirma, bir alinti, bir abartili siirsellik, vatan millet sakarya... hiçbiri degil bu kitap.

  kuvayi milliye dedik, ulusal direnis dedik aldanmayin. bu hem tarihin bir kesitini canli taniklarin ifadeleriyle besleyerek adamin kafasina vura vura anlatan bir tarih, olusmasi için çok emek harcanmis fazlasiyla ön çalisma yapilmis bir arastirma kitabi hem de bizi sözcüklerin büyüsüyle etkisi altina alan, daha birinci sayfada kendinizi teslim ettiginiz bir edebiyat yapiti.

  kitapta genç kuvvaci subay abdülkadir'in yarali oldugu halde bolu'lu mürteciler tarafindan linçle öldürülmesini (veya herhangi bir vahseti de düsünebilirsiniz) söyle aktariyor adnan durmaz:

  kitaplarda söylenir ki
  yeniden kan yürüdü yaralarindan
  nöbetlese tutusup ipin ucundan
  sürüdüler cesedini sokak sokak
  kan saçarak
  sevinç naralari attilar
  sanki vampir çigligiydi sesleri

  bilinir
  dünya haritasinin her noktasinda
  bin yillardan beri akan kan nehirleri
  onlarin eserleri
  bütün savaslari onlar çikardi
  ve bütün katliamlarin altini imzaladilar

  ılk insandan bu yana
  yedikleri can içtikleri kandi
  ve barisi kanla yazan kitaplar
  onlara insan demege utandi

  tamamen gerçeklere dayanilarak yazilmis bu kitap için ege cografyasinda çok kilometre tasi saymis yazar. çok gezmis çok dolasmis. çok adam ve kadinla oturup kalkmis. toplam kirkalti kaynak ve belgeden yararlanmis hatta kitabin sonuna yerel dili daha iyi anlaybilmemiz için, kitabinda geçen sözcüklerin anlamlarini içeren sözlük bile olusturmus.

  ellerin, dillerin yüregin dert görmesin adnan durmaz! sagolasin!

  (bir destan denemesi)

  yazari: adnan durmaz (www.adnandurmaz.com)

  175 sayfa

  art yayinlari - subat 2003

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük