Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ucurtma - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ucurtma

  1) bahar geldiginde gokyuzunu rengarenk,boy boy susleyen eglenceli hedeler..
  ucurtmayi vurmasinlar

  2) ilk uçurtmanın nerede ve nasıl yapıldığı kesin olarak bilinmiyorsa da, 2000 yıl önce ilk kez çin'de uçuruldukları sanılıyor. bir efsaneye göre rüzgarlı bir havada bir çinli şapkasının uçmasını önlemek için ona bir ip bağlar ve böylece de ilk uçurtmayı yapmış olur. uçurtma çin'den, kore ve hindistan'a giden tüccarlar tarafından tüm asya kıtasına yayılmıştır. asya'daki memleketlerin her biri kendi stillerini katarak yaptıkları uçurtmaları farklı amaçlarla uçurmuşlardır...

  - 18. ve 19.yy'larda ise uçurtma bilimsel araştırmalarda kullanılan aletlerin arasında yer almaya başlamıştır. benjamin franklin, alexander wilson uçurtmaları rüzgar ve hava akımları üzerindeki bilgilerini arttırmakta kullanmışlardır. sir george caley, samuel langley, lawrence hargrave, alexander graham bell ve wright kardeşler uçurtmalarla deneyler yapmış ve bu deneyler uçakların yapılmasında çok faydalı olmuştur. uçurtmanın kullanıldığı belki de en garip yerlerden biri, bir at arabasını çekmek için ondan yararlanılmasıydı. george pocock adlı bir öğretmen 1822de bir at arabasını, uçurtma yardımıyla saatte hızını 20 mile ulaştırarak çekmeyi başarmıştı.

  - ı. dünya savaşı sırasında, ingiliz, fransız, italyan ve rus orduları düşmanların yerlerini belirlemek ve işaretleşmek için uçurtmalardan yararlanmışlardır. ıı. dünya savaşında ise, harry saul'un hücum uçurtması uçakların hedeflere yakın olabilecek kadar alçaktan uçmalarını önlemiştir. denizde kaybolan pilotlar bir gibson girl-box uçurtması uçurmuşlar ve böylece yerleri tespit edilmiştir. uçaklardan yararlanılan yerler arttıkça, uçurtmalar daha az kullanılır olmuş ve daha çok eğlence maksatlı uçurulmaya başlanmışlardır.

  - son 50 yılda ise uçurtmalara duyulan ilgi artmıştır. uçurtma yapımında ripstop naylon, fiberglas ve karbon grafit gibi yeni materyaller kullanılmış ve bu da uçurtmaların daha sağlam daha hafif daha renkli ve daha dayanıklı olmasını sağlamıştır. francis rogallonun -kanatlı uçurtması ve domina jalbert'in parafoil uçurtması gibi önemli buluşlar, modern delta kanatların ve spor yapmakta kullanılan paraşütlerin gelişimine faydalı olmuşlardır.

  - 1972de peter powell iki kumandalı stunter adlı bir oyuncağın tanıtımını yapmış ve insanlar uçurtmayı sadece eğlence için değil aynı zamanda da bir spor aracı olarak kullanmaya başlamıştır. meraklıları manevra yapabilen, daha hızlı uçabilen ya da karmaşık numaralar yapan yeni modeller üretmeye başlamışlardır. daha büyük ve daha güçlü uçurtmalar yapılmış ve 1980'lerde yeni zellandalı peter lynn bu uçurtmaların çekebileceği, ismine buggy denen üç tekerlekli bir araç yapmıştır. 1990'larda tekerlekler üstünde, su kayağı yaparken ya da buz üstünde kayarken uçurtma uçurmak çok popüler hale gelmiştir. 1999da bir grup insan, kuzey kutbunda kızaklarını çekmek için uçurtma kuvvetinden yararlanmıştır.

  anadolu havacılık kulübü http://www.havacilik.gen.tr

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük