Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. lili marleen - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  lili marleen

  1) ikinci dunya savasi'na iliskin cogu filmde kulagimiza calinan sarki. savasin gayriresmi marsi.

  hikayesi ise soyle:

  hans adinda bir alman köylüsünün aski olan lili, bir bakkalin kizidir. 1915 yilinda hans leip, siirin yazari, askindan mecburen ayrilarak rusya cephesine gider. orada da bir baska kadindan, gizemli bir sekilde kaybettigi hemsire marleen'den etkilenir ve bir siir yazar.

  hans leip in bu siiri; 1938'de zaten meshur bir besteci olan norbert schultze'nin elinde bestelenmis. schultze politik marslar, besteler yapiyormus o dönemde..

  nasyonel-sosyalist parti genel sekreteri joseph goebbels, schultze den cephedeki askerleri ajitasyona getirecek birseyler istemis. bu yüzden de lili marlene'i hiç begenmemis. ancak sarki almanya da yasaklanana kadar 700 bin satmis.

  daha sonra belgrad ordu radyosunun komutani tegmen karl-heinz reintgen bu sarkinin lale andersen versiyonunu 18 agustos 1941'de afrika birliklerine dinletmis. sarkiyi duyan general rommel kendinden geçmis ve tekrar yayinlanmasi için izin çikartmis. sarki bir anda alman ordusunun 1 numarali propaganda malzemesi haline gelmis. her gün yayinda son sarki olarak 9.55'te çalinirmis.

  sarkiyi duyan ıngiliz birlikleri çok begenmisler ve kendileri de alman radyosunda bu sarkiyi dinlemeye baslamislar. öyleki 9.55'te herkes ateskes yapar, sarkiyi dinler olmus. bir süre sonra ıngilizce söz yazarak anne sheldon'in yorumu ile bütün askeri birimlerde dinlemeye baslamislar.

  sarki savasin(gayriresmi mars) "unofficial anthem" i olmus.bugüne kadar 48 dilde söylenmis.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük