Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. mustafa izol - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  mustafa izol

  1) yargitay'in adalet bakanligi'ninyazili emriyle gectigimiz aylarda tahliye edilen 12 eylül 1980 öncesi 12 kisiyi öldürmekten 12 kez idam cezasina mahkum olan fasist katil.

  basarili yargi muhabiri adnan keskin'in gectigi ozel habere gore karar, bahçelievler'de yedi tıp'li genci öldürmekten yediser kez idama mahkum fasist haluk kirci ve arkadaslarina da umut olmus, kirci'nin avukati buna dayanarak tahliye için yargitay'a basvurmustu.

  2010'lu yillarda tahliye olmasi gereken mustafa izol'un imdadina ustune vazifeymis gibi adalet bakanligi yetisti. adalet bakani cemil cicek, bu ret kararinin yazili emir yoluyla bozulmasi için temmuz 2003'te yargitay'a basvurup, ızol'un tahliyesi geregine isaret etmisti.

  tmy geçici 1/a fikrasi, müebbet agir hapse hükümlülerin cezasini sekiz yila indirdiginden ızol, 12 cinayetinden her biri için yeterli görülen ceza süresi bir yilin dahi altina düsmüs oldu.

  yargitay'in karari, bahçelievler katliami hükümlüsü haluk kirci ve arkadaslari için de umut isigi olmus durumda

  çünkü kirci ve arkadaslari 1978 yilinda ankara'da yedi tıp'li genci bogarak öldürmekten, ızol gibi 12 kez degil yediser kez idam cezasina mahkûm edilmisti.

  bunlarin cezalari 1991'de tmy uyarinca her idam için 10 yil hesabiyla toplam cezalari 70'ser yil yila çevrilmis, buna karsi yatmalari gereken süre de ızol gibi 36 yil olarak kesinlestirilmisti.

  bu kisilerin 2000'deki aftan yararlanma istemi de reddedilmisti.

  simdi 12 kez idamlik ızol'a tahliye karari üzerine kirci'nin avukati hüseyin ayan harekete geçti. yargiya basvuran ayan, kirci'nin infaz durumunun yeni karar uyarinca ele alinarak derhal tahliyesini istedi.

  kirci'nin avukati ayan, ızol kararini olumlarken, tmy uyarinca müvekkilinin de sekiz yil hapiste tutulabilecegine dikkat çekti. ayan, hapiste 16 yilini dolduran kirci'nin alti yillik çete cezasinin infazina ayrica karar verilse dahi tahliye beklediklerini söyledi.

  kirci, bu basvuruyla tahliye edildiginde fazladan hapis yattigi hesabiyla devletten alacakli hale gelebilecek.

  kararin, kirci lehine sonuç dogurmasi gazeteci abdi ipekçi'nin katili mehmet ali agca'ya da yarayabilecek.

  kirci'ya göre daha az hapis yatmasina ragmen kisa sürede agca'nin tahliye edilmesi de sürpriz olmayacak

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük