Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. cengiz aksakal - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  cengiz aksakal

  1) artvin'in savsat ilçesinde 18 ekim 1980 tarihinde gözaltina alinip dönemin ıl jandarma alay komutani üstegmen ferit ildirar ile merkez jandarma karakol komutani astsubay mecdi cengiz tarafindan iskenceyle oldurulen bir ogretmen.

  cengiz aksakal, 12 ekim 1980'de ögretmenlik yaptigi veliköy'deki jandarma karakoluna kendi iradesiyle teslim olmus ve gördügü iskenceler nedeniyle rahatsizlanmis ve kaldirildigi hastanede 12 kasim 1980'de ölmüstü

  cengiz aksakal'in ölümünden sonra ailesi, o tarihte üstegmen olan, artvin'de 12 eylül'le birlikte gözaltina alinanlarin hemen hepsine iskence yapmak ve yaptirmakla suçlanan ferit ildirar ile astsubay mecdi cengiz hakkinda suç duyurusunda bulunmustu.

  bunun üzerine artvin agir ceza mahkemesi'nde açilan ve 1992'ye kadar süren davada mahkeme her iki komutani, iskenceyle ölüme neden olmaktan 4 yil 2'ser ay agir hapse ve ayni süreyle kamu hizmetlerinden yasaklanma cezasina mahkûm etti.

  karar, yargitay 8. ceza dairesi'nce 'eksik sorusturma' gerekçesiyle bozuldu. yeniden yapilan yargilamada mahkeme,

  'cengiz aksakal'a suçunu söyletmek için iskence yapilmistir. ancak saniklarin bizzat iskence yaptiklari kanitlanamamistir'

  gerekçesiyle bu kez komutanlari beraat ettirdi.

  ancak yargitay, sanik ferit ildirar hakkinda ancak izin alinarak yargilama yapilacagina isaret ederek karari bozdu.

  1994'te adalet bakanligi oluru alinarak dava bastan ele alindi. bu kez, mevzuat geregi suçun islendigi il yerine ardahan agir ceza'da dava açildi.

  mahkeme, 'saniklari iskence suçuna fer'i olarak katilmislardir'

  görüsüyle 1997 yili sonunda davayi bitirdi. mahkeme, savunmalarini çeliskili buldugu her iki sanigi, 2'ser yil 1'er aya mahkûm etti. yargitay cezalari onayladi. suç islediginde üstegmen olan sanik ildirar'in, geçen sürede terfi ettirildigi, dava bittiginde binbasi rütbesiyle antalya ıl jandarma alay komutanligi'nda asayis sube müdürü olarak görev yaptigi kayitlara geçti.

  belki de böylece ilk kez bu rütbede bir komutan, iskenceyle adam öldürme suçundan cezalandirilmis oldu.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük