Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. izzettin kassam - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  izzettin kassam

  1) filistin ozgurluk mucadelesinin kilometre taslarinin en onemlilerinden biridir izzettin kassam.

  asil adi muhammed ızzeddin ibnu abdülkadir el-kassam dir.

  1880 suriye dogumlu. iyi egitim gordu. birinci dunya savasinda fransiz kolonicilere karsi savasti. sam fransizlarin eline dusunceye kadar onlarla savasti. daha sonra 1921 de filistin e gitti.

  o dönemde filistin topraklarini isgal altinda tutan ıngilizlerin yogun bir sekilde yahudileri getirip bu topraklara yerlestirdiklerini görünce halki etkin bir sekilde cihada hazirlama çalismalarini baslatti.

  izzettin kassam, halkin içinde kendisine bagli müslümanlardan "askeri bir birlik" kurdu. bu birlige seyh kassam''in ismine atifla "kassamiler" deniliyordu.

  5 nisan 1931''de fiilen cihad baslatildi ve bu tarihte ızzettin kassam''in mücahidleri el-yecur''a düzenledikleri bir saldirida bazi isgalci ıngilizlerle onlarla isbirligi içindeki üç siyonisti öldürdüler.

  bu olayin arkasindan gerek ıngiliz isgalcilere ve gerekse onlarin getirip filistin topraklarina yerlestirdikleri siyonistlere karsi çesitli eylemler gerçeklestirildi.

  ızzettin kassam, 1935''te beraberindeki bazi mücahitlerle birlikte silah egitimi için cenin yakinlarindaki ya'bed dagina çiktigi sirada ıngiliz isgalcilere casusluk yapan biri tarafindan yeri ihbar edildi.

  ıngiliz isgalciler 500 kisilik bir birlikle onu karadan ve havadan kusatmaya aldi. kendisine teslim olmasi çagrisinda bulundu. ancak kassam ve beraberindekiler karsi koymayi tercih etti.

  bu kusatma esnasinda seyh kassam''in beraberinde sadece 14 mücahit bulunuyordu.

  çatisma safagin sökmesinden önce baslayip sabahin onuna kadar sürdü. 19 kasim 1935 tarihinde meydana gelen bu çatismada seyh ızzettin kassam, seyh yusuf abdullah, seyh ömer hasan sa'di ve hanefi ismiyle taninan misirli bir mücahid sehit edilirken diger mücahitler ıngilizlere esir düstüler.

  daha sonra sehidler ozellikle seyh kassam onbinlerin katildigi bir torenle defnedildi. o ana dek bukadar kalabalik gormeyen ingilizler kalabaligi dagitmak istemis ve kitleye saldirmisti.

  karsilikli catismalar cikti toren sirasinda ve bu çatismada hem müslümanlardan hem de ıngiliz askerlerinden yaralananlar oldu.

  seyh ızzettin ve arkadaslarinin yerini ihbar eden casus ise daha sonra mücahitler tarafindan öldürüldü.

  izzettin kassam birlikleri

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük