Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. hirosima - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  hirosima

  1) dunya'da ilk nukleer saldiriya ugrayan sehir gibi hazin bir unvana sahiptir.1945 yilinda 2. dünya savasi sirasında abd tarafindan atilan atom bombasi ile sehrin %90'i yikilmis,yaklasik 200 bin kisi hayatini kaybetmistir..

  2) 6 ağustos 1945’te atılan ilk amerikan atom bombası japonya’nın liman şehri hiroşima’yı haritadan silmiş,100 kişinin de ölümüne neden olmuştu. üç gün sonra da nagazaki üzerinde patlatılan ilk plütonyum bombası yine çok sayıda kişinin ölümüne ve maddi hasara yol açmıştı.
  6 ağustos 1945 dünya tarihine adeta kazınmış bir gün. atom çağını açan tarih. onyıllarca sürecek silahlanma yarışının ve soğuk savaş'ın ilk perdesi.

  nazi almanyası 1945 mayısında teslim olmuştu. avrupa tamamen harap vaziyetteydi. pasifik savaşı ise bir türlü bitmek bilmiyordu. pearl harbor kabusunu atlatan abd kraliyet japonyası’nın işgal ettiği adaları bir bir geri alıyordu. ama yoğun hava saldırıları bile japon adalarının mücadele hırsını kıramamıştı.

  ılk atom bombasını geliştirme yarışında sovyetler birliği’ni yenen abd,1945 temmuzu’nda atom ve plütonyum bombası geliştirdi. almanya teslim olmakla bu bombadan kurtulmuştu. bu harika silah japonları teslim olmaya zorlayacaktı.

  hiroşima yok oldu

  hiroşima önemli bir liman şehriydi. hava saldırılarına hedef olmayan hiroşima 300 binlik nüfusuyla da ideal bir deneme yeriydi.

  b-29 tipi bir amerikan bombardıman uçağı 6 ağustos 1945’te mahalli saatle 8.15’te ölümcül yükünü hiroşima’ya bıraktı. ‘little boy’ adlı 4,5 tonluk uranyum bombası 500 metre yükseklikte patlatığı anda bu şirin japon şehri cehenneme döndü. birkaç saniye içinde kilometrelerce karelik bir alanda hayat söndü, taş taş üstünde kalmadı. yüksek ısı yaklaşık 100 bin kişiyi anında kavurdu, yok etti.

  sadece bedeni asfalta kazınan bomba kurbanlarının izleri görülebiliyordu. patlama yüzünden ölenlerin sayısı 1950 yılında 200 bine yükselmişti. 'little boy' askeri bakımdan başarılı olmuştu. elona gay’in pilotu ‘hedefin göz kararıyla ve çok etkili bir şekilde bombalandığını’ söylerken, yardımcı pilot bu korkunç manzara karşısında, ‘aman allah’ım, biz ne yaptık’ demekten kendini alamıyordu.

  3) nagazaki

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük