Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. el halil anlasmasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  el halil anlasmasi

  1) israil in taba anlasmasi geregince tahliye etmesi gereken el halil merkezini tahliye etmemekte direnmesi uzerine filistin ozerk yonetiminden tavizler koparmak uzere arafatla imzaladigi anlasmadir

  bu anlasma ısrail parlamentosunda büyük bir çogunluk tarafindan onaylanmis ve simdiye kadar imzalanan anlasmalar içinde ısrail parlamentosunda en büyük destek gören anlasma özelligi kazanmisti.

  bu anlasma el halil ''in yüzde yirmilik kismini tamamen israil kontrolüne verdi ki bu kisim hz ibrahim camisi ''nin bulundugu alani da kapsiyor.

  bu anlasma yuzunden israil kontrolune birakilan yuzde yirmilik alanda yasayan ortalama 25 bin civarinda filistinli israil insafina terk edilmisti. oysa bu bölgede yasayan yahudi sayisi sadece 400 dolaylarindaydi.

  bu anlasmayla arafat kendi sorumluluguna verilen bölgede yasayan herhangi bir filistinlinin israil tarafindan teslimi istendigi takdirde onu en kisa zamanda yakalayip isgalcilere teslim etmek sartini da onayladi.

  bu anlasmayla arafat ısrail yönetimine eski anlasmalari gözden geçirme ve gerek gördügü noktalarda degisiklik yapma hakki da tanidi.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük