Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. irkcilik - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  irkcilik

  1) bir insanlik sucu olmakla beraber bir tür psikolojik rahatsızlık da denilebilir aynı zamanda.

  bir halkin, bir grup insanin diger halk ya da insanlardan farkli olmakla kalmayip, ayni zamanda digerlerinden fiziksel, entelektüel ya da ahlaki bakimdan daha iyi, daha güçlü, daha yüksek ya da daha yaratici oldugunu, bu üstünlügün atalardan miras alinmis olan biyolojik farkliliklardan kaynaklandigini savunan hastalıklı anlayis.

  birbirlerinden ayrilan çesitli insan irklari bulundugunu, bu irklar arasinda esitlik bulunmadigini, üstün irklarin asagi irklara hükmetmesi gerektigini öne süren inanç.

  buna göre, daha yüksek irk ya da halklarin daha asagi irk ya da halklar üzerinde egemenlik kurma, hatta onlari kölelestirme hakkina sahip oldugunu, bundan dolayi irklarin ya da halklarin birbirleriyle karismamasi gerektigini, irk ya da halklar arasinda söz konusu olabilecek cinsel iliski ve evliliklerin daha ustun ve yüksek irk ya da halklarin bozulmasina yol açacagini savunan görüs

  irkçilik, zaman zaman baska irklardan insanlarin daha asagi düzeyden dogasiyla ilgili tutum ve inançlarla belirlenen önyargi, zaman zaman da, kisilere irklarina bakilarak, ekonomik, toplumsal, hukuki ve egitimsel açidan farkli muamele edilmesi gerektigini savunan sosyal ve siyasi ögreti seklinde karsimiza çikiyor gunumuzde.

  faşizm

  2) kedi köpek kavgası..

  3) irkçılık en büyük, en tehlikeli insanlık suçudur. çünkü en vahşi, hiçbir politik görüşü olmayan sokaktaki insanı da içine katacak kadar yaygınlaşabilecek, kitleleri harekete geçirebilecek en acımasız insanlık suçları ırkçılıktan kaynaklanmıştır.

  irkçılığa karşı keskin bir duyarlılık geliştirmemiş her toplum, içinde fiili ve potansiyel ırkçılık barındırır.

  irkçılığa karşı mücadeleyi öncelikli gündem maddeleri arasına almayan hiçbir muhalefet gerçek muhalefet değildir.

  irkçılık, karşı ya da yandaş olunan diğer bütün politik, uluslararası, ve diğer sorunların önem sıralamasına girmeyecek, aynı klasmanda değerlendirilemeyecek, hepsinin üzerinde yer alan bir insanlık suçudur.

  hiçbir sınıf, çevre, kesim ya da bireyin ırkçılığa karşı otomatik bağışıklığı yoktur. irkçılık karşıtlığı öğrenilecek, bilgiyle beslenecek ve sürekli geliştirilip pekiştirilmesi gereken en temel ahlaki normdur.

  irkçılıkla mücadele, en azından insanlığın gelişiminin şimdiki evresinde, kamu vicdanına ya da bireylerin vicdanına bırakılacak bir şey değildir. toplumların da. bireylerin de vicdanlarının bu konuda ne kadar güvenilmez olduğu örneklerle sabittir. bu nedenle örgütlenmiş toplum ırkçılığa karşı yasalar koymalı, yaptırımlar getirmelidir

  4) insağın başına bela olmuş kavram.

  5) en ufak bir mantığı bulunmayan ideoloji.kime ne kazandırmış bilinmez ama insanlığa büyük zarar vermiştir.
  yahudi ırkçılığı
  alman ırkçılığı

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük