Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. feridun karakaya - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  feridun karakaya

  1) istanbul’da 1928 yilinda dogan feridun karakaya, kabatas erkek lisesi’nden mezun oldu. sahne hayatina sehir tiyatrolari’nda baslayan karakaya, son olarak “fotografçi” ve “saripinar 1914” adli oyunlarda rol almisti.
  yas haddinden 1995 yilinda emekli olana kadar degisik komedilerde rol alan, emekli olduktan sonra da konuk oyuncu olarak sahneye çikmaya devam eden karakaya, sinemada da “cilali ibo” rolüyle yildizlasmisti. yillarca türk sinemasina ve tiyatrosuna hizmet veren karakaya, “ismail dümbüllü ödülü” de almisti.
  feridun karakaya, modern tiyatronun en iyi oyuncularindan biri olarak “scape’nin dolaplari” adli oyunda gösterdigi performans dolayisiyla “legion d’honneur” ödülüne layik görülmüstü.

  rol aldigi filmler:“deli sarayli”, “kasimpasa-maçka”, “kadiköy iskelesi”, “buzdolabi”, “peer gynt”, “dünya mali dünyada kalir”, “bu gece baska gece”, “kahvehane”, “bir ziyaret”, “fettan kiz”, “bas sayfa”, “çilgin dünya”, “fazilet eczanesi”, “pusuda”, “lütfen dokunmayin”, “sabir ve sebat”, “çöpçatan”, “kerpiç mehmet”.
  feridun karakaya’nin büyük basariyla rol üstlendigi bazi filmler de söyle: “beyaz mendil”, “görünmeyen adam istanbul’da”, “cilali ibo casuslar arasinda”, “cilali ibo yildizlar arasinda”, “cilali ibo ve tophane gülü”, “cilali ibo’nun çilesi”, “cilali ibo zoraki baba”, “cilali ibo rüyalar aleminde”, “cilali ibo kizlar pansiyonunda”, “cilali ibo perili köskte”, “cilali ibo ve kirk haramiler”, “misir’dan gelen gelin”, “cilali ibo almanya’da”, “cilali ibo teksas fatihi”, “cilali ibo yetimler melegi”, “aman karim duymasin”.

  2) türk sinemasinda cilali ibo tiplemesiyle taninan sinema ve tiyatro sanatçisi feridun karakaya nin cenazesi,tesvikiye camii nde 26 nisan 2004 p.tesi ögleyin kilinan cenaze namazinin ardindan zincirlikuyu mezarligi nda topraga verildi.

  3) "yavyuuum"repliğiyle akıllarda kalan tiyatro ve sinema sanatçımız.allah rahmet eylesin.

  4) kalp yetmezligi nedeniyle yitirdigimiz komedi tiyatro sanatcimiz.. topragi bol olsun

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük