Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. seyh bedreddin - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  seyh bedreddin

  1) edirne'ye bagli simavna ilcesinde 1359 yilinda dogdu. dogum yeri dolayisiyla simavnali bedreddin ismi verilmistir. ilk bilgileri kadi olan babasindan almistir. fikih , hadis , kelam , gbkz:tefsir alanlarina egitim gormustur. bir ara tahsil icin misir'a gitmistir. fetret devrinde musa celebi ile kardesi mehmet celebi arasindaki savasta musa celebi yaninda yer alan seyh bedrettin, musa celebi'nin yenilmesi uzerine iznik'e surulmustur. kendisine seyh unvanini kazandiran en onemli eseri varidat'tir. bu eserde tasavvuf konularini ele almakta ve yorumlamaktadir. bunun yanisira hukuk ve fikihla ilgili eserleri vardir. islam dusuncesini yeni bir yoruma goturerek dayanismacilikta uzlastirmaya calismis, mulkiyette ortakligi savunmustur. onbesinci yuzyilin basinda fikirleri siyasi anlamda yandaslar bulmus, osmanli'ya karsi bir harekete donusmustur. henuz cocuk yaslardaki sehzade i. murat hareketi bastirmis, seyh bedreddin, borkluce mustafa ve adamlarini astirmistir. seyh bedreddin ayaklanmasi, osmanli tarihinde sunni-hanefi iktidara, saltanata ve egemen ideolojiye karsi sosyalist nitelikli bilincli ilk siyasi baskaldiri olmustur. bu sebeple bir destandir. seyh bedreddin destani

  2) 20 ocak 1415’te serez’de "malı haraç kanı helaldir" fetvasıyla idam edilen kahraman.

  eşitliçi bir düzen kurmak için, onbinlerce müridiyle osmanlı’ya başkaldırmış, yenilmiş ama teslim olmamış, idam sehpasında bile davasının haklılığını haykırmıştır.

  tekke köşelerinde ömür tüketen aptal ve curumus bir şeyh olmamis osmanlı’nın zulmüne başkaldırarak, düşüncesini eyleme dönüştürmüş, idealleri uğruna canını feda etmiş, toplumsal gelişim tarihimizin ve ilerici kültürümüzün temel taşlarından biri olmuştur.

  en önemli ve bugüne kadar korunmuş olan felsefi eseri "varidat"tır.

  ona göre alemdeki her şey tanrı’nın görünümüdür. bu bakımdan herhangi bir şey, bir varlık, bir insan "ben tanrı’yım" diyebilir. mutlak varlık’a oranla her şey tanrı’nın nitelikleriyle benzeştiğinden "her şey eşittir, insanlar eşittir".

  böylece şeyh bedreddin, varlığın birliği kavrayışından, insanların eşit olduğu bir toplumsal sonuca ulaşır. bu kavrayış onun siyasi mücadelesinin felsefi dayanağıdır. bu özelliği yüzünden tüm osmanlı döneminde görüşleri yasaklanmış, varidat toplatılıp yakılmıştır.

  3) ben de kendi halimce bir şeyh bedreddinem!

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük