Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. 1 mayis 1996 - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  1 mayis 1996

  1) kadikoyde ayni tarihte 1980 sonrasinda gerceklestirilen en kitlesel bir mayis mitingidir.

  sabahin erken saatlerinden itibaren alana gelmeye baslayan kitle, üzerlerini aratmadiklari gerekçesiyle polisin atesli saldirisiyla karsilasti. ayni saldirilar, mitingin sonuna dogru tekrar yasandi. dursun odabasi, hasan albayrak ve yalçin levent adli üç isçi polis kursunlariyla yasamini yitirdi. çok sayida gösterici de yaralandi bunun üzerine isyerleri, araçlar, döviz bürolari, kuyumcular, bankalar göstericiler tarafindan tahrip edildi.
  kan dökülen bu kutlamalarin ertesi gününde bazi gazetelerde olaylara iliskin çikan haberlerden bazilari söyleydi:

  hürriyet:

  yaktilar, yiktilar. kadiköy'deki miting için dün sabahtan itibaren toplanmaya baslayan kalabalik arasina , yasadisi tkp-ml, dhkp-c, dev-genç tikko ve pkk gibi örgüt mensuplari karisti. polis, mitinge katilmak isteyenlerin üzerini aramak isteyince olay çikti.militanlar kadiköy'de 40 bin kisinin katildigi 1 mayis mitingini yaptirmadi, miting kürsüsü isgal edildi, konusmacilara bozuk para atildi.hizbullah da kadiköy'deydi.

  milliyet:

  meydan terörün.sögütlüçesme-kadiköy arasinda sabahtan aksama kadar süren olaylar istanbullulara dehseti yasatti. örgütler özel üniformalariyla resmi geçit yapar gibi 1 mayis mitingi kortejine girdi. örgüt üyeleri mitinge el koyup kürsüye çikinca zor durumda kalan konfederasyon yöneticileri çareyi meydandan kaçmakta buldular. yüzlerini pkk bayragi, kirmizi orak çekiçli örtülerle kapatan militanlar kadiköy'de tas üstünde tas birakmadilar. dükkandaki mallar ve galerideki otomobiller sokaga çikarilip atese verildi, yagmalandi. eylemcilerden hasan albayrak, dursun odabas, ve levent yalçin bas ve gögüslerine isabet eden kursunlarla yasamlarini yitirdiler.

  cumhuriyet:

  coskuya kan bulasti. polis atesiyle 3 kisi öldü, çok sayida yarali ve gözalti var. yurt çapinda 1980 sonrasinin en büyük katilimlarinin oldugu 1 mayis mitinglerinde izmir'de de olaylar çikti. ankara ve diger illerde ise 1 mayis kutlamalari olaysiz bitti.

  sabah:

  terör dehseti. yüzleri maskeli teröristler önceden hazirladiklari molotof kokteylleriyle dükkanlari atese verdiler. polisi öldüresiye dövdüler. teröristler tek basina kistirdiklari bir sivil polisi linç etmeye kalktilar.itfaiye bütün gün yangin söndürdü. yasa disi örgüt militanlari çogu genç olan göstericileri istedikleri gibi yönlendirdi. kendilerini kaybeden göstericiler, cinnet geçirmisscesine karsilarina çikan herseyi yok etmeye çalisti. kadiköy'deki olaylari dhkp-c ve tipk tirmandirdi.

  zaman:

  provakatörün bayrami. iyi niyeti gölge düstü.emekçinin degil, anarsizmin bayrami. trilyonluk zarar var.

  günaydin:
  yine 1 mayis, yine kan.

  türkiye:

  kanli tertip. sendikacilar kaçti, meydan militanlara kaldi. 1 mayis için halki meydanlara toplayan sendikacilar kontrolü saglayamayinca yasadisi örgütler isi teröre döktü.

  yeniyüzyil:

  1 mayis rezaleti. bazi sol gruplar mitingi savas alanina çevirdi. yüzlerce magaza yagmalandi, araçlar tahrip oldu.istanbul'un banliyölerinden gelen gençler, isçiler memurlar hiçbir zaman alamayacaklari esyalarla dolu vitrinleri büyük bir kinle yerle bir ederken, bir taraftan da polisleri tas yagmuruna tuttular.anaokulu militanlari. örgütler, çocuklari da öne sürdü. 1 mayis kortejine balonlarla katilan miniklere, yasadisi örgüt mlkp'nin sloganlari attirildi. dev-sol'un tek tip üniforma giydirilmis gençlik kitalari da bayraklarla yürüdü.


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük