Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. johann wolfgang von goethe - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  johann wolfgang von goethe

  1) goethe'nin müslüman olduğu dogrultusunda da güçlü görüşler ve deliller vardır:
  http: //www.corilaf.gazi.edu.tr/yeliz.htm
  http: //www.enfal.de/gote.htm
  http: //www.themodernreligion.com/convert/convert_goethe.htm
  goethe ve ıslamiyet arasında ilişkinin oluşu 'batı ve doğu divanı' şiirinden ıslamiyetle ilgilendigi apaçık görülür.
  goethe'nin ıslamiyet dışında budizm, brahman dini, yahudilik, hiristiyanlik dinleriyle ilgilenmesi ve bu konularla ilgili düşüncelerini şiirlerine yansıtması esasında onun daha çok evrensel boyutta bir düşünür olduğunu gösterir. burdan yola çıkarsak, şairin ıslamiyeti'in evrenselliğini keşfettiği söylenebilir ama goethe'nin müsluman olup olmadığı konusu manevi bir konudur bu yüzden müsluman olduğunu ispatlamaktansa şiirlerinden ve yazılarından yararlanmak daha doğru olur.

  2) 1749’da frankfurt main’da dogmus. 1765’de leipzig’de hukuk okumaya baslamis, 1770’de egitimine strassburg’da devam etmis. 1775’de sachsen-weimar veliaht prensi carl august’un daveti uzerine weimar’a yerlesmis. bakan olarak ilerlemis yasina kadar devlet hizmetinde bulunmus. fen bilimleri alaninda arastirmalar yapmis -mineral bilimi, botanik, renkler-. 1832’de vefat etmis.

  goethe bati kulturunun evrensel temsilcisi ve alman edebiyatinin en onemli yazarlarindandir. fen ve diger bilimler alaninda kaleme aldigi cok sayida yazinin yanisira ozellikle edebi ve lirik eserleri dunya edebiyati klasikleri arasina girmistir.

  3) book of genius'a göre tüm zamanların en zeki 4. kişisi.

  4) 23 agustos 1749 dogumlu yazar..
  faust
  mefistofeles

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük