Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. behaviorizm - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  behaviorizm

  1) davranısçılık.

  birinci dünya savası sıralarında behaviorist denilen bir grup amerikan psikologu, yapısalcılıga ve islevselcilige karsı çıkmıslar, bilincin iç gözlem yöntemi ile incelenmesine kusku ile bakmıslardır.
  bilinç hallerinin degil, ama davranısların, gözlenebilir durumların incelenmesi gereklidir. psikolojinin bilim haline gelebilmesi için gözlenebilir, ölçülebilir fenomenlerin doga bilimlerinde kullanılan objektif ve bilimsel yöntemlerle incelenmesi gerekir. gerek yapısalcıların, gerekse islevselcilerin kullandıkları iç gözlem yönteminin kullanılması bilime aykırıdır.
  davranısçıların önde gelen temsilcileri watson, pavlov ve dashil'dir. bunlar bilinç kavramını bir yana bırakıp davranısları incelemislerdir. davranısçılara uyaran (stimulus)-tepki (response) psikologları da denir. davranısçılara göre objektif tekniklerle gözlenebilen sadece çevresel uyarıcılara, insanların bu uyaranlara karsılık gösterdikleri tepkilerdir. davranısçılar, gözlem ve deney yöntemini kullanırlar. davranısçılar, organizma ve çevre iliskilerinin insan ve hayvanlarda birbirinin aynı oldugu kanısındadırlar. bu nedenle hayvanlar üzerinde psikolojik arastırmalar yapmıslardır.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük