Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kuresellesme - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kuresellesme

  1) farklı ulkeler arasindaki ekonomik iliskilerin, her bir ulusal ekonominin digerlerine bagli oldugu bir dunya ekonomisi yaratma noktasina dek genislemesi olayi..

  2) ekonomi kavrami kuresellesmede sermayenin uluslararsi anlamda egemenliginin somut ifadesidir ki buna tek tek ulkelerin sermayelerinin veya uluslararasi yatirim yapan sermayelerin kendinden baska ulkelerdeki yatirimlarindan cikan arti degerin serbestce dolasimini ifade ediyor.

  yani diger bir degisle bir yerde varolan para baska bir yere gidince adi uluslararsi sermayedir.

  bu sermayenin egemenligi akilalmaz bir belirleyicilige sahip.

  neyin nerede ve nasil uretilecegini, tuketim ve uretim mallarinin fiyatlarini, televizyonlarda hergun gordugumuz dovizlerin inis cikisini, borsalari, tahvilleri, ne oldugunu cozmek icin alim olmanin sart oldugu o ekonomik gostergelerin bol sifirli ve virgullu semalarindaki haftalik, aylik, yillik degisimleri, isci ucretlerini, hatta ve hatta psikolojik etkisiyle de tuketimi dahi yonlendiriyor.

  uluslararsi sermayenin yasamini surdurmesi bir anlamda etki alaninda kulturel degisimleri de zorlamasina bagli bir duruma geliyor. yerlesik kulturleri yeniden yapilandirmak zorunda bu sermaye. baska turlu mali pazarlayamiyor. baska turlu kendisine tehdit olabilecek uluslararasi anlamdaki muhalefetleri bastiramiyor. topla tufekle bu isi cozemeyecegini biliyor bu sermaye. bunun daha pahaliya patlayacagini da elbette…

  o yuzden bu kultur degistirme eylemini farkli bir makyajla cagdaslasma olarak getiriyor, bize sunuyor.

  milyarlarca insana ayni giysiyi giydiriyor ornegin. sokaga ciktiginizda etrafinizda gordugunuz(siz de dahil) kisilerin, yani halkin yani bizim uzerimize gecirdiklerimiz, kullandigimiz cantalar, ayakkabilarin benzer modelleri, arabalar, arabalarin ic dekorasyonu, yiyecekler, bunlarin bize sunulus tarsi..vb.. `ni ortalama bir zeka ya moda olarak yorumlar, ya da icerigi olmayan alti bos baska bir aciklama getirir veya boyle seylerle zaman harcamanin ahmaklik oldugu ahmakliginda seyretmeye devam eder.

  aslinda bu gibi onemsiz gibi gorunen degisimler yasantimizda belirleyicidir.

  milyarlarca insanin coca-cola icip bundan ayni sekilde haz almasi kesinlikle bir tesaduf degildir ve bunu damak zevkiyle aciklamak ise bir baska budalaliktir.

  tek duze kulturun yani tuketim kulturunun degisimi ve gelisimi hep bu sermaye tarafindan kontrol ediliyor ve saglaniyor. butun dunya ayni seyleri konusuyor ve benzer cikmazlarda benzer sorunlarla zaman tuketiyor.

  bu nasil oluyor?

  istanbul`daki metropol hayatiyla guney afrika cumhuriyeti`nin baskentinin gunluk yasantisi arasinda ne kadar bir farklilik var? ya da var mi?

  kuresel sermayenin bir baska tuzagi ise ulus-devlet`in parcalanmasi gerekliligi tartismalarina da bir yanilsama sonucunda yol acan ulus kavramini da donusturuyor olmasi… bazi budala “aydinlar”, hatta buyuk cogunlugu bu problematik uzerinden tartismayi aciyor ve gulunc duruma dusuyor.

  kuresel sermaye ulus-devletleri parcalamak ve millet kavramini yavas yavas ortadan kaldirmak gibi bir perspektifin tam tersine bu kavrami donusturerek daha islevsel bir hale getirmeyi pekistiriyor.

  bagimsizlik hareketlerini destekliyor bunlari bicimlendiriyor. kulturel ozerklige karsi oldukca hassas davraniyor ve bunlari belli bir olcuye kadar da koruyor. korumaya calisiyor. yapay bir saygi tavri goze carpiyor bu noktada. bunlarin hepsinin ulus-devlet kavramiyla organic bir bagi var.

  farkliliklarin ayri bir siyasal birim icin gerekce olarak kabul edilmesi anlayisini hakim kilmaya cabaliyor. sermaye insanligi bu paydalarda ayristirip parcalara bolerken diger kanatta da tek duze tuketim kulturunde bizleri birlestirip mal pazarlamasini daha kolay yapabilecegini ve bunun ucuza mal olacagini biliyor. ornegin sosyal guvenlik sistemi olan zengin bir ulkenin vatandaslarina sagladigi haklarin kuresellesmesini asla ustlenmiyor kuresellesme.

  ulus-devleti bir anlamda korumaya ihtiyaci var.

  kuresellesme, sermayenin serbest dolasimi demek olurken emegin serbest dolasimi azami duzeyde engelleniyor.

  sermaye kongo gibi yoksul bir ulkeye girebiliyor ve oradaki ucuz is gucunden istedigi olcude ve sekilde faydalanabiliyor ancak ayni kongolu bir isci bu sermayenin ciktigi zengin ulkeye serbestce giremiyor. goc edemiyor, o ulkenin-devletin sosyal guvenlik sisteminden faydalanmasina izin verilmiyor. bu yasadisi oluyor. bu nedenle avrupa birligi ulkelerne gocler bu derece bunaltiyor zengin kapitalist ulkeleri. uluslararasi sermaye serbestce dolasabilir ama gerekli olan arti degeri yaratan isci dolasamaz. kuresellesme sahnesini parcalayacak biricik degil ama en onemli hareket goc olaylaridir.

  dunya oligarsi sermayesi`nin bu yiginlari bulunduklari yerlerde tutmaya ihtiyaci vardir. aksi takdirde uretimi yapacak baska bir unsure bulamayacaklardir. bu yiginlari kendi sosyal guvenlik sistemlerinden faydalanmalarini saglamak, kendi cikarlarina tersdir. soz konusu goclerle zengin ulkelerin iscileri fakirlesecek, bu ulkelerde issizlik artacak sosyal patlamalar meydana gelebilecek ve uluslararsi bir isci hareketinin onune engel olan ve bu orgutlenmenin var olamamasinin basat nedenini olusturan zengin ve yoksul isci kavrami ortadan kalkacaktir.

  kuresellesme denen uluslararsi sermaye oligarsini parcalayacak ve bizleri bu kabustan kurtaracak birinci etken guclenen goc hareketleri ve bu hareketler sonucunda ortaya cikmasi olasi olan uluslararasi bir isci hareketinin orgutlenmesidir


  3) küreselleşme, ekonomik koşulların dayatması ile tek bir kültürel kalıbın bütün dünyada model olarak alınması sonucu, kültürel farklılığın sıfıra inmesi böylece üretkenliğin azalması, kimlik bunalımı yaşayan nereye neye ait olacağını şaşıran genç nesillerin bunalım ve kaosa sürüklenmesi sonucunu doğuracaktır.

  ancak bir başka bakış açısı ile küreselleşme sayesinde ekonomik farklılıklar törpülenecek, herkes tek tip tüketim alışkanlıklarına sahip olacağı için pazar büyüyecek, böylece üretim ve istihdam artacaktır.teknolojik olarak tüm gezegende her birey ?????? aynı şartlarda yaşamaya başlayacaktır.ancak bu anlayışın doğal sonucu tek bir merkeze bağlılık, sadece pazar olarak değerlendirildiğinden asimile olmuş tembel nesiller olarakta düşünülebilir.

  4) kuresel ısınma

  5) küreselleşmenin bir diğer boyutunu da ulaşım ve iletişim araçlarının gelişimi bağlamında değerlendirmek gerekir. dünya, okyanusu 6 saatte aşan uçakların ve kolombiya'da bahçede koka bitkisi yetiştiren bir ailenin kızı ile internette sürtme imkanının ortaya çıkması ile global bir köy haline gelmiştir.bir coğrafyada oluşan fikirler bambaşka bir coğrafyayı etkilemektedir. ruanda iç savaşının görüntülerine anında ulaşmak, britney spears'ın yeni eşi ile balkonda yakalanarak çektirdiği fotoğraflara bakarak iç geçirmek işten bile değildir.

  6) delikanlıyı bozan şeyler

  7) tek dil, tek kültür: amerikan rüyasi. hangi dil? hangi kültür? sorusu geliyor akla. tüm dünya halklarinin anladigi sözcükler belli: özgürlük, baris, kardeslik, mutluluk, umut, ask.. ancak küresellesme bunlarin aksini vaadediyor. tüfegin icacindan bu yana mertlige rastlayan olmamis. güdümlü füzelerle nokta atislari yapiliyor minicik yüreklere. simdilerde ne büyük silahi reklam. güdümlü metinlerle herkesi alisveris manyagi yapiyor.. tüketerek var olmanin bir sekli.

  8) dönme , ibnelesme.. diye de adlandırılabilir.. sakıncalıdır. :)

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük