Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. arkadas - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  arkadas

  1) 1974 yili yapimi bir yilmaz guney filmi. oldukca yoksul bir ogrencilik hayati geciren cemil (kerim afsar) yillar sonra sinif atlayarak zengin bir isadami olur. hayatini deniz kenarindaki bir sehrin en luks evlerinden birinde karisi necibe (azra balkan) ve baldizi melike (melike demirag) ile birlikte surdurmektedir. film cemil'in, ilk genclik yillarindaki yakin arkadaslarindan azem'le (yilmaz guney) uzun bir aradan sonra tekrar bir araya gelmesini ve gelisen olaylari anlatir. okulu bitirdikten sonra cemil'le yollari ayrilip anadolu'ya giden azem yillik iznini gecirmek icin istanbul'a gelmistir ve ilk is olarak yillardir gormedigi arkadasi cemil'i aramistir ve gorusmuslerdir. zamanla cemil degismistir. azem, arkadasi cemil'in evinde kalacaktir. ama cemil'in karisi necibe bir yabancinin evlerinde kalmasina pek razi degildir. sonucta cemil'le tartismalarinin ardindan cemil'in dedigi olur ve azem onlarla kalir. necibe evli olmasina ragmen, yozlasmis bir kisiliktir ve cemil'i baskalariyla aldatmaktadir. kumar partilerinin, ve her turlu dedikodunun yaygin oldugu bu ortamda azem'in tek ilgilendigi melike'dir. necibe bu arada kocasinin yaninda bile hic cekinmeden azem'e kur yapmaktadir. azem sonunda dayanamaz, sinif degistirmenin sarhoslugu icinde olan cemil'e gercegi haykirir. cemil kendisini uyaran arkadasini tekmeler... azem izni bitince gitmeye hazirlanir. melike'yi orada birakmanin acisini duymaktadir. azem esyalarini toplarken melike sesizce aglar. necibe ise duzenlerini bozan azem'e kin dolu gozlerle bakar ve sonra azem'in yuzune bir tokat patlatir. azem, sehri terkederken bir silah sesi duyulur. olen ya da intihar eden kimdir?... cok yaygara koparmis, ideolojik amacli yapilmis devrimci bir film. ama insani iliskiler hakkinda verdigi acimasiz ve yanlis mesajlar tenkide deger.

  2) kisinin arkasinda biriktirdigi insanlar
  arkasi saglam olmak

  3) daha ilerisi dost olan kişiler. kafanızın uyduğu insanlar.

  4) mesaji oldukca dogru ve dolaysiz olarak veren ancak teknik ve senaryo acisindan zayif kalmis izlenilesi bir film

  5) arkadaş: yorulduğunda, rahatlamak istediğinde, arkanı yaslamak , dayanmak istediğin şey, nesne.

  6) agorabalat

  eski tanış

  7) harika ve dinlendiginde insani huzne bogan bir melike demirag şarkisi..

  bir kivilcim duser once
  buyur yavas yavas
  bir bakarsin volkan olmus
  yanmissin arkadas
  dolduramaz boslugunu ne ana ne kardas
  bu en guzel bu en sicak duygudur arkadas

  ortak olmak her sevince her derde kedere
  ve yurumek bir omur boyu beraberce elele
  olmasin hic o ta icten gulen gozlerde yas
  bir gun gelip ayrilsak bile seninle arkadas..

  8) yaren

  9) orta asyada, savaşın ok ve yay ile yapıldığı dönemlerde türk savaşcılar, arkalarından gelebilecek bir saldırıyı önlemek için, sırtlarını önceden bu amacla hazırlanmıs bir taş'a dayarlardı.
  bu tas "arkataş" azerbaycan'daki telaffuzuyla "arka-daş" olarak adlandırılırdı. dostluk kavramının zaman içinde, insanın arkasını yaslayabilecegi ve kendisini olabilecek kötülüklerden koruyacagı fikri ile özleştirilmesi sonucu "arkadaş" kelimesi "dost" anlamında türkçedeki yerini buldu. sırtınız "arka taş"sız kalmasın..amin dost dost diye yırtınmamak gerekir. bakınız.. arkadaş sözcüğü, iyice düşünüldüğünde pekala sözcüğün öz olarak karşılığı olabiliyormuş..

  bir iki dosta yüklenmeyin.. türkçedeki karşılığıyla, arkadaşlarınız bol olsun. biri yorulursa diğeri devralır yükü.. hepsi birden ağır kaçıyor..babaanneden öğütlere döndü bu yaa

  10) arkadaş kitabevi

  11) anahtar sözcükten (-taş) devam edersek, etrafı -taşlarla çevrelenmiş bir yaşam yolu son derece sınırlayıcı olurdu sanırım.

  'kendisi olmayan ve başkalarıyla varlığını sürdürmeye çalışan bireyler' tanımlaması biraz acımasızca olsa da gerçeklik payı yüksek elbet, ancak geride bir eser bırakma, ölüm sonrası anılma, toplum adına, adına ya da değil ne fark eder, varlığını başkalarının varlığıyla onaylatma değil midir biraz da.

  yalnızlık arzu edilen, lezzetine doyulmaz duygu, ancak tanımı yapılırken yapılan dikkatsizlik ve / ya da bu lezzete erişmek için ötekinden bir şeyler beklemek insanı kaçınılmaz sona itmez mi? tek başınalık

  sırtını yaslama arzusundaki sıklık taşlara duyulan gereksinimi ve doğallıkla da sayısını arttıracaktır (arz talep ). ya da etrafın çepeçevre de olsa sen ona o adı koymadığın sürece, yani gereksinimin olmadığı sürece tekini bile görmeyeceksin. öyleyse..

  yalnızlık tadına doyulmaz bir lezzet. bu yemeğe tadını veren bireyin kendisi, ötekinden bu lezzeti vermesini ne kadar talep edebilir ya da vaadde bulunan kişi bu talebi nasıl yerine getirebilir. arzu ettiğin kadar yalnızsın ya da değil. ötekinin bundaki rolü dekordan ibaret. ona hayat üfleyen sensin. rol veren ..

  mutluluk ve mutsuzluğun kaynağı aynadan boş yere kaçırdığımız gözlerimizde
  12) bir melike demiragin şarkisi, tam olarak sözleri şöyle;

  bir kivilcim duser once
  buyur yavas yavas
  bir bakarsin volkan olmus
  yanmissin arkadas
  dolduramaz boslugunu ne ana ne kardas
  bu en guzel bu en sicak duygudur arkadas

  ortak olmak her sevince her derde kedere
  ve yurumek bir omur boyu beraberce elele
  olmasin hic o ta icten gulen gozlerde yas
  bir gun gelip ayrilsak bile seninle arkadas

  -evet arkadaş.. kim olduğumu ne olduğumu.. nerden gelip nereye gittiğimi sen öğrettin bana.. elimden tutup karanlıktan aydınlığa sen çıkardın.. bana yürümeyi öğrettin.. elele ve daima ileriye.. birgün.. birgün birbirimizden ayrı düşsek bile biliyorum hiçbir zaman ayrı değil yollarımız.. ve aynı yolda yürüdükçe gün gelir yine ellerimiz dostça birleşir.. ayrılsak bile kopamayız..

  ortak olmak her sevince her derde kedere
  ve yürümek ömür boyu beraberce elele
  olmayacak o taa içten gülen gözlerde yaş
  birgün gelip ayrılsak bile seninle arkadaş  13) bir mahsun kirmizigul şarkisi, sözleri şöyle;

  bir lokma ekmeği ikiye böldük
  beraber ağladık beraber güldük
  ne günler yaşadık ne günler
  hayat bir masalmış arkadaş

  elveda aşklara
  elveda yıllara
  bu nankör zamana
  yenildim arkadaş

  insanı insana
  ezdiği bu yerde
  bir ömür harcadık
  tükendik arkadaş

  bir türlü bitmedi bu hayat kavgamız
  hep başka bahara kaldı bak sevdamız
  kim vurduya gitti yarınlarımız
  hayat bir kumarmış arkadaş

  çocukken ne düşler kurardık senle
  masmavi bir dünya çizerdik senle
  mutluluk içinde barış içinde
  hatırlarmısın arkadaş

  sınırı olmayan bir dünya yokmu
  savaşsız kavgasız bir dünya yokmu
  insanca yaşamak bu bize çokmu
  söylesene arkadaş

  14) bi siktir git dediklerinde, hoşuma giden insan grubu. ne dedim lan ben şimdi ne biliyim yazdıgın şeyi okuyamıyomusun? neyse siktir et

  15) yaren,refik,dost anlamına gelen kelime.ama benim için en iyi dost kaşarlı sucuklusu olanı.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük